Mustafa Çalışkan: İstanbul'da 10 ayda 55 bin şüpheli yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, "Son 10 ayda bin 200 kilogramın üzerinde uyuşturucu, 55 binin üzerinde aranan şahıs, 4 bin 500 ruhsatsız silah yakalandı. 10 milyon 630 bin kişinin GBT'si yapıldı. Biz bu sayıyı gerek ruhsatsız silah, gerekse aranan şahıs olsun, daha da artıracağız." dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.12.2016 - 03:23

Mustafa Çalışkan: İstanbul'da 10 ayda 55 bin şüpheli yakalandı

Mustafa Çalışkan, Çamlıca gişelerindeki polis uygulama noktasını ziyaret ederek denetimlerde bulundu. Çalışkan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu tür uygulamaların caydırıcı olduğunu söyledi.

Art niyetli insanların, kent girişinde uygulama olduğunu bildiğini aktaran Çalışkan, "Bu, onların tedbir almasını sağlıyor ama biz de onların tedbirlerine başka tedbirle karşılık veriyoruz. Şehrin girişinden itibaren 39 ilçenin değişik noktalarında 24 saat devam eden uygulama var. Bu noktalar da zaman zaman değiştiriliyor." diye konuştu.

Çalışkan, bu uygulamalardan vatandaşların da memnun olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bizim bu uygulamalarımız tamamen şehrin güvenliği ile ilgili. Son 10 ayda bin 200 kilogramın üzerinde uyuşturucu, 55 binin üzerinde aranan şahıs, 4 bin 500 ruhsatsız silah yakalandı. 10 milyon 630 bin kişinin GBT'si yapıldı. Biz bu sayıyı gerek ruhsatsız silah, gerekse aranan şahıs olsun, daha da artıracağız."

Çalışkan, "Yeditepe Huzur" uygulamasından bahsederek, "Bu uygulamayı 15 günde bir yapıyoruz. Tüm birimlerimiz katılıyor. Bunu artırarak devam edeceğiz. 100-120 nokta ile başladı, şu an 250 noktada yapılıyor. Bu uygulama ile İstanbul'un her noktasına ulaşacağız." ifadelerini kullandı.

Personel eğitimi hakkında bilgi veren Çalışkan, İstanbul'da 37 bin polisin görev yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"37 bin polis yeterli değil. Dünya standartlarında 250-300 kişiye bir polisin düşmesi gerekiyor. Bizde şu an yaklaşık 400 kişiye bir polis düşüyor. Buna İstanbul'daki hareketli nüfusu eklersek 500 kişiyi buluyor. Bunun 300'e inmesi lazım. Bunun için hem Genel Müdürlüğümüz hem de Bakanlığımız ciddi şekilde çalışıyor. Fakat polis sayısını bu günden yarına artırma imkanımız yok."

"ŞEHRİN HER TARAFINDA POLİS 24 SAAT VARLIĞINI HİSSETTİRİYOR"

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine değinen Çalışkan, "Türk polisi, kendine yakışır bir şekilde görevini tam yaptı. İleride utanacağımız, sıkılacağımız, geriye dönüp baktığımız da rahatsız olacağımız bir iş yapılmadı. Yapılması gereken, doğru bir şekilde yapıldı. O gece polisle ilgili bizi rahatsız eden hemen hemen hiçbir şey olmadı. Sonra masaya yatırdık. Kim ne kadar görev yaptı Bunların içinde çeşitli bahanelerle gelmemiş veya 'helikopteri kaldır' demişiz, yazılı emir istemiş gibi 100 kadar personelle ilgili soruşturma var. Ama o gece karşı tarafa geçip bize silah doğrultan bir tane, o tankın içindeki kendini bilmez vardı. Onun dışında karşı tarafa geçip de bize karşı silah kullanan, bize karşı mücadele eden kişi, ilk gün tespit etmedik. Sonraki günlerde de ben dahil, kim neredeydi, ne yaptı, görevini tam yaptı mı Bunun hepsine bütün personel için bakıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Çalışkan, terör örgütlerini birbirinden ayırt etmeye gerek olmadığını vurgulayarak, bunlarla mücadelenin aynı olduğunu aktardı.

Cumhuriyeti'ne yan gözle bakan herkese karşı mücadelenin çok sert bir şekilde sürdüğünü, 30 yıldır terörle mücadeleyi yakından takip ettiğini belirten Çalışkan, şunları kaydetti:

"Bu dönem kadar net bir tavır, net bir duruş, bütün kurumlarda ve tüm yöneticilerde hiç olmamıştı. Dolayısıyla tavrınız net, istikametiniz doğru, halis niyetle bu işe giriyorsanız emin olun netice alacaksınız. Çok ciddi şekilde de netice alınıyor.

Hiçbir şekilde kanunsuz kişiler bir araya gelemiyor, sayılarını yükseltemiyor. Kanarya, Gazi gündemdeydi. Mustafa Kemal Mahallesi'nden ara sıra bahsedilirdi. Gündemden düştü mü, düştü. Bu, Olağanüstü dönemle ilgili değil. Bizim aylardır adım adım çalışarak yapmak istediğimiz şeyler gerçekleşiyor. Şehrin her tarafında polis 24 saat varlığını hissettiriyor. Olay sıfırlanmaz ama birinci derecede biz olayı önlemek için çaba sarf ediyoruz. Önleyemediysek derhal müdahale, hızlı müdahale, bunun neticesinde de bu işi yapanları yakalamak."

Çalışkan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün "Büyük Aile" projesi kapsamında şehit yakınlarını İstanbul'da ağırladıkları anlatarak, "İstanbul'da bu sene 20 şehit verdik. İstanbul Emniyeti olarak 18 şehidimize ev aldık. Bu da bizi bir nebze sevindiriyor. Kendi imkanlarımızla böyle bir iş başardık. Bunu devam ettireceğiz". diye konuştu.

Çamlıca gişelerindeki polis uygulamalarından dolayı memnuniyetini dile getiren Pervin Kınık, "İşime gidiyordum, uygulamaya takıldım. Bu tür uygulamaları güvenlik açısından olumlu buluyorum." dedi.

İstanbul'un 5 ayrı giriş ve çıkış noktasında yapılan uygulamalarda GBT sorgulaması, araç kontrolü, narkotik çalışması, aranan şahıslara yönelik çalışmalar yapılıyor. Çamlıca gişelerinde ayrıca, "Ejder Yalçın" adı verilen, üzerinde termal kameralar olan ve silah sistemi değişebilen, 11 personel kapasiteli zırhlı araç bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...