NASA’nın uzay kurbağası!

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Instagram hesabında son derece ilginç bir fotoğraf paylaştı.

13.09.2013 - 12:32

NASA’nın uzay kurbağası!

NASA’nın Instagram hesabına ve dünya ajanslarına düşen bir fotoğraf, son zamanların en ilginç astronomi fotoğraflarından biri oldu.

Virginia eyaletindeki Wallops Uçuş Tesisi’ndeki Pad 0B ateşleme platformundan Uzay’a gönderilen LADEE uzay aracı, beklenmedik bir izleyici tarafından uğurlandı.

Ateşleme rampasındaki sabir kameralardan bir tanesi, LADEE uzay aracını taşıyan roketin ateşlenmesi esnasında yukarı sıçrayış gerçekleştiren bir kurbağayı görüntüledi.

NASA, Instagram’da yaptığı açıklamada, Wallops Adası Ulusal Vahşi Doğa Sığınağı’nın 1975’te kurulduğunu ve burada yaşayan birçok canlı türünün ateşleme üssü civarında yaşadığını belirtti.  Sığınak, göçmen kuşlardan, nesli tehdit altında olan hayvanların korunması için kuruldu.

NASA, 3000 dönümlük koruma alanının çok az da olsa belli kısımlarının NASA tesisine girdiğini, alanın geri kalan kısmının vahşi doğanın korunması için yapılandırmaya kapatıldığını belirtti.

Ateşlemeye ait bir fotoğraf. Ateşlemeye ait bir fotoğraf.

AY’DA ESRARENGİZ GÖREV
LADEE, Apollo görevlerinde yer alan mürettebatın güneş ağarmadan önce ufukta gördüğü ve nedeni tespit edilemeyen parlaklığın sebebini ortaya çıkarmak için Ay’da gözlemler yapacak.

Görev, NASA’nın 40 yıl aradan sonra Ay’da gerçekleştireceği en önemli görevlerden biri olarak kabul ediliyor.

NASA’nın uzay kurbağasını Instagram veya Facebook’ta bulmak için hashtag’ler: #frog #nasafrog #photobomb #launch #nasa #ladee #wallops.

NASA, kurbağanın sağlık durumu hakkında bilgi bulunmadığını belirtti.

LADEE uydusuna ait bir çizim. LADEE uydusuna ait bir çizim.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...