Nokia, Android kullanmayı reddetmiş

Akıllı telefonlar için Windows Phone 7 kullanacağını açıklayan Nokia'nın daha önce Android'i kullanmayı reddettiği ortaya çıktı.

18.02.2011 - 17:20

Nokia ve Microsoft, geçen hafta mobil pazardaki ortaklıklarını açıklamış ve yeni üretilecek Nokia'nın üst düzey akıllı telefonlarında Windows Phone 7'nin kullanılacağı duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından geçtiğimiz gün Dünya Mobil Kongresi'nde Nokia'nın CEO'su Stephen Elop, Microsoft ile birlikte Android'i pazarda yenmeyi hedeflediklerini açıklamıştı.

Bundan kısa süre sonra Android ve Nokia hakkında bir gerçek daha ortaya çıktı. Pazardaki liderliği önce Apple ile sarsılan, ardından Android ile hızlı düşüşe geçen Nokia'nın, daha önce Android'i reddettiği anlaşıldı.

Google'ın CEO'luğunu bırakan Eric Schmidt, daha önce Nokia'ya Android kullanmasıyla ilgili bir teklif yaptıklarını ancak Nokia'nın bu teklifi reddettiğini açıkladı. Android'i reddettikten sonra Microsoft ile anlaşan Nokia'nın bu ortaklığının pek kar getirmeyeceğini düşünen Schmidt, halen tekliflerinin geçerli olduğunu ve Android'i seçmelerini istediklerini de belirtti.

Yahoyt.com'un aktardığına göre Finlandiyalı olmayan ilk Nokia CEO'su Elop'un firmaya Microsoft'tan geçtiğini düşünürsek, Nokia ile Microsoft'un ortaklıklarının uzun süreli olacağı söylenebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...