Nokia'ya Microsoft'tan dev transfer

Uluslararası cep telefonu piyasasındaki rekabet Nokia'nın üst yöneticisini yerinden etti. Yeni CEO, Microsoft'tan transfer edildi.

Haberler 10.09.2010 - 15:55

Nokia'ya Microsoft'tan dev transfer

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, Olli-Pekka Kallasvuo'nun yerine dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'tan Stephen Elop'u getirdi.        

Microsoft'un iş bölümünün başkanlığını yapan, daha önce Juniper Networks, Adobe Systems, Macromedia ve Boston Chicken gibi şirketlerde üst düzey görevlerde bulunan Elop, Nokia'daki görevine 21 Eylül'de başlayacak.       

Kanadalı Elop, Kanada'nın Ontario eyaletindeki Hamilton kentinde McMaster Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği ve yönetimi eğitimi aldı.    

Finlandiyalı Nokia'da 1982 yılında çalışmaya başlayan Kallasvuo, Nokia Siemens Networks yönetim kurulunda icra yetkisi olmayan yönetici olarak kalacak ve 4,6 milyon avro tazminat alacak.        

Nokia'nın iki defa kar uyarısı yapması ve bu yıl hisselerinin yüzde 20'den fazla değer kaybetmesi, Kallasvuo'nun görevinden ayrılması için artan baskıyla karşı karşıya kalmasına yol açtı.        

Nokia Başkanı Jorma Ollila yaptığı açıklamada, "Nokia yönetim kurulunun, Elop'un şirketin tam potansiyelini anlamak için doğru endüstri deneyimi ve liderlik becerilerine sahip olduğuna inandığını" belirtti.       

Mayıs ayından itibaren şirketin üst yöneticisini değiştirme çabası içinde olduklarını belirten Ollila, Elop'un güçlü yazılım geçmişi ve değişim yönetiminde ispatlanmış sicilinin, şirketin dönüşümünün tamamlanmasında değerli varlıklar olacağını ifade etti.        

Koltuğundan olan Olli-Pekka Kallasvuo Koltuğundan olan Olli-Pekka Kallasvuo

Cep telefonu satışlarında yüzde 33 piyasa payıyla dünya lideri olmayı sürdüren Nokia, bu yıl küresel cep telefonu piyasasının yüzde 10 büyüyeceğini, ancak kendi büyümesini sabit kalacağını tahmin ediyor.        

Nokia, cep telefonlarından müşterilerine müzik ve video indirme, navigasyonel harita ve oyun hizmetleri sunarken, küresel online piyasasının bu yıl 100 milyar avroya ulaşacağı ve bu piyasada aktif kullanıcı sayısının 2011 yılına kadar 300 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.        

Merkezi Finlandiya'nın başkenti Helsinki yakınındaki Espoo bölgesinde bulunan Nokia, dünya çapında 130 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Sayfa Yükleniyor...