Nokta Dergisi'nin gözaltına alınan Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan, hakkında tutuklama kararı verildi.

Derginin bu haftaki sayısının kapağında yer alan ifadeler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu resen soruşturma başlatmıştı.

Savcılık, dergi yöneticisi Cevheri Güven ile sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan'ın TCK'da 5 yıla kadar hapis cezası öngörülen ''suç işlemeye alenen tahrik'' suçuyla 24 yıla kadar hapis cezası öngörülen ''halkın bir kısmını, diğer bir kısmına karşı silahlandırarak birbirine öldürmeye tahrik'' suçlarından gözaltına alınmasına karar verdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Güven ve Çapan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine götürüldü.

Zanlılar, emniyet ve savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Sulh ceza hakimliğince sorgulanan iki isim, 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan'' suçundan tutuklandı.

DERGİ TOPLATILDI

Savcılık, ayrıca derginin bu haftaki sayısının toplatılmasını talep etti. Talebi değerlendiren nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği de, savcının talebini kabul ederek, söz konusu haberin basın ve yayın özgürlüğü ile habercilik kapsamı dışında, kışkırtıcı, eleştirinin ötesinde, suç işlemeye alenen tahrik ve isyana çağrı niteliğinde yazı-yorumlar içerdiği gerekçesiyle derginin bu haftaki sayısının toplatılmasına ve bunlara el konulmasına karar verdi.