Japonya'nın Fukuşima'daki Daiçi Nükleer Santrali'nde meydana gelen patlamalar ardından, Türkiye'nin ikinci nükleer santralinin kurulacağı Sinop İnceburun'da çevreciler basın açıklaması yaptı.

Sinop'a yaklaşık 20 kilometrelik uzaklıkta ki İnceburun mevkisinde kurulması planlanan Türkiye'nin ikinci nükleer santraline çevrecilerin tepkisi sürüyor. Santralin kurulacağı alanda Sinop Çevre Dostları Derneği öncülüğünde Greenpeace destekli protesto açıklaması yapıldı. 

Jandarma tarafından geniş güvenlik önleminin alındığı etkinlik sırasında konuşan Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz, santrallerin dünyaya verdiği zararın Japonya'nın Fukuşima'daki Daiçi Nükleer Santrali'nde yaşananlar ile bir kez daha gözler önüne serildiğini söyledi. "Japonya'da yaşanan felaket, nükleer santral savunucularının güvenlik kriterlerine ilişkin bu güne kadar dile getirdikleri savların gerçek bir doğal felaket karşısında geçersiz kaldığını gözler önüne sermektedir. Japonya'da yaşanan kaygı verici gelişmelerin hükümet tarafından ciddiye alınarak Akkuyu ve Sinop'ta Nükleer Santral macerasından vazgeçmeye çağırıyoruz" dedi.

Greenpeace İklim ve Enerji Sorumlusu Cenk Levi ise yaptığı konuşmada, Greenpeace olarak Japonya'da yaşanan felaketten dolayı üzüntü ve tedirginlik içerisinde olduklarını belirtti. Levi, "Bu gelişmeler bize bir kez daha nükleer santrallerin tehlikelerini bize ispatlamıştır ve ispatlamaya da devam etmektedir. Yaşanan nükleer felaketin boyutları bir bölgenin bir ülkenin değil, dünyada global bir kriz haline gelmektedir. Nükleer Santraller yapılarından dolayı pek çok riskler içermektedirler. Bunlar sadece deprem değildir insani risklerde vardır, tasarım hataları da bunlara dahildir. Hükümetten bu riskleri yeni baştan gözden geçirmelerini ve küçümsememesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Sinop'taki eylemin ardından İstanbul'da da geçtiğimiz haftasonunda bir başka eylem gerçekleşti. Küresel Eylem Grubu ve Yeşiller Partisi üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi Galatasaray Lisesi önünde toplandı. "Atom çağı bitti"," Sinop Fukuşima olmasın", "Nükleeri durdurun" şeklinde pankartlar taşıyan grup, "Güneş, rüzgar bize yeter", "Sessiz sedasız ölmeyeceğiz" şeklinde slogan attılar. Galatasaray Lisesi'nden Tünel'e doğru el ele tutarak yürüyen grup, buradan da Taksim Meydanı'na doğru koştu. Yürüyüşe bebeğiyle katılan kadın eylemci de vardı.

Taksim Meydanı'nda grup adına basın açıklamasını Yeşiller Partisi üyesi Ümit Şahin yaptı. "Akkuyu ve Sinop Fukuşima olmasın" diyen Şahin, nükleer santrallerin felaket olduğunu söyledi. Japonya'nın dünyanın en büyük nükleer felaketini yaşadığını vurgulayan Şahin, "Türkiye'nin ya da dünyanın hiçbir yerine nükleer santral istemiyoruz. Yaptırmayacağız" dedi. Eyleme Pelin Batu'da destek verdi. Grup basın açıklamalarının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.


İzmir’de, 19 Mart cumartesi günü Küresel eylem grubu, Sinop ve Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santralleri protesto etti, “Türkiye Fukişima olmasın' sloganları atıldı.

Alsancak semtindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan Küresel eylem grubu üyeleri, davul eşliğinde slogan atarak yürüdü. “Nükleer santral istemiyoruz', “Akkuyu, Sinop, Türkiye Fukişima olmasın', “Nükleere hayır' yazılı slogan atıp pankart taşıyan grup, protestolarını dile getirdi. Yürüyüşün ardından grup sözcüsü Melis Bulu, Japonya’da dünyanın en büyük felaketinin yaşandığını, deprem ve tsunaminin ardından Fukişima nükleer santralindeki patlamalar ve radyasyon kirlenmesiyle halkın ağır darbe aldığını dile getirdi. Fukuşima felaketinin, nükleer enerjinin ne kadar tehlikeli ve öngörülmez risklerle dolu olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyleyen Bulu, “Türkiye’de ise hükümet ne yazık ki, nükleer yangına körükle gidiyor. Hükümet, derhal nükleer enerjiden vazgeçmeli. Akkuyu’da Sinop’ta ve ülkenin her yerinde nükleer enerji istemeyen halka meydan okumaktan vazgeçmelidir. Yol yakınken nükleer maceradan dönülmelidir” dedi.