Obama mesafeli durdu

İstanbul'da Medeniyetler İttifakı'ndaki yemeğe Obama'nın katılmaması ABD'nin projeyi sahiplenmediği şeklinde yorumlandı. ABD'li kaynaklar, Obama'nın bu tavrıyla net bir çizgi çektiğini vurguladı.

Haberler - NTV Haber 06.04.2009 - 21:30

Obama mesafeli durdu

Ankara'da gün boyu yoğun bir temas trafiği gerçekleştiren ABD lideri Barack Obama, akşam saat 19.05'te İstanbul Atatürk Havalimanı'na Air Force One ile geldi.

Obama İstanbul'a gelmeden önce kentte görülmemiş güvenlik önlemleri alındı. Obama'nın uçağı Air Force One'ın Atatürk Havalimanı'na inişinin 5 dakika öncesi ve sonrasında havalimanı uçuş trafiğine kapatıldı.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri arası ile Sultanahmet bölgesinde uçuş kısıtlaması getirildi.

Başkan Obama'nın konvoyuna eşlik edecek araçların aprona girişlerine, ABD'li görevliler tarafından uzman köpek eşliğinde aranmalarından sonra izin verildi. Atatürk Havalimanı çevresindeki binalara da özel harekat timleri yerleştirildi.

Basın mensuplarının görüntü almaları için oluşturulmuş platforma patlayıcı maddelere hassas bir cihaz konuldu. Platforma aranmış olarak alınan gazeteciler ABD'li görevliler tarafından dışarı alınarak ikinci kez aramadan geçirildi.

Devlet Konukevi'nde görevli sivil personel de ABD'li görevlilerce dışarıya çıkarılıp, aramadan sonra tekrar içeri alındı.

ELİNDE ŞEMSİYESİYLE TEK BAŞINA İNDİ
Başkan Obama, uçağın, Devlet Konukevi'ne yakın bir yere park edilişinden yaklaşık 10 dakika sonra tek başına elinde şemsiye tutarak uçaktan indi.

ABD Başkanı, daha sonra uçağın altına gelen limuzine binerek uzun bir konvoy eşliğinde Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı.

DOLMABAHÇE'DE RESEPSİYONA KATILDI
İstanbul'da düzenlenen Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği akşam yemeğine katılacağı duyurulan Obama, Dolmabahçe Sarayı'ndaki resepsiyona katılmayı tercih etti. Resepsiyonu, Başbakan Erdoğan Obama'nın 'ye gelişi şerefine düzenledi.

ABD diplomasi kaynakları, Obama'nın Medeniyetler İttifakı'ndaki yemeğe katılmamasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Yemeğe katılabileceği yönünde bir program yapmamıştık, Medeniyetler İttifakı projesi ABD'nin projesi değil ve bunun bu şekilde adlandırılması rahatsız ediyor. Medeniyetler İttifakı'ndaki ülkeler arasında ABD yok, Türkiye ziyareti tamamen ikili ilişkiler çerçevesinde gerçekleşiyor."

Sayfa Yükleniyor...