Obama, Atatürk Havalimanı'ndan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener ile öteki ilgililerce uğurlandı.

Atatürk Havalimanı'na uzun bir araç konvoyu eşliğinde gelen Obama, konvoydaki iki limuzinden arkada bulunandan indi. Obama, kendisini uğurlamaya gelenlerle tokalaştıktan sonra, ''Air Force One'' uçağının merdivenlerinden tek başına çıktı ve uçağın kapısından el salladı. Obama'nın uçağa girişinin ardından diğer görevliler de uçağa bindi.

Barack Obama, Türkiye'den ayrılmadan önce Atatürk Havalimanı'nda geniş güvenlik önlemleri alındı. Havalimanı çevresindeki binaların üzerine özel harekat timleri yerleştirilirken, bir helikopter de alan üzerinde denetimlerde bulundu.

Obama'yı görüntülemek isteyen basın mensupları kendileri için oluşturulan platforma alınırken Türk ve ABD'li görevliler tarafından arandı. Bu arada, platforma patlayıcı maddelere hassas bir cihaz konulduğu görüldü. Bir polis köpeği de basın mensuplarının kamera ve fotoğraf makinelerini koklayarak arama yaptı.

Atatürk Havalimanı, Başkan Obama'nın uçağı ''Air Force One'' havalanmadan önce 15 dakika ve havalandıktan sonra 15 dakika süreyle uçuş trafiğine kapatıldı.

HATIRA PARA
Öte yandan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti anısına hatıra para basıldı.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Başkan Obama'nın 5-7 Nisan 2009 tarihlerinde Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret anısına basılan hatıra paraların dün koleksiyonerlerin beğenisine sunulduğu belirtildi.

22 ayar altın hatıra paranın nominal değerinin 200 TL, 925 ayar gümüş hatıra paranın nominal değerinin 50 TL olduğu bildirildi.

ERDOĞAN: YENİ DÖNEM BAŞLADI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretiyle, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başladığına inandığını söyledi.

Erdoğan, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi'ni ziyaret eden Barack Obama'yı uğurladıktan sonra, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yürüyerek ''Tarihi Sultanahmet Köftecisi''ne geldi.

Başbakan Erdoğan, yemeğin ardından çıkışta kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Bu sırada grup içerisindeki bir çocuğa korumaları yardımıyla ulaşan Erdoğan, çocukla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra basın mensuplarının, ABD Başkanı Obama'nın Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi ziyaretlerine ilişkin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, gerek Ayasofya, gerekse Sultanahmet'in kendi mimari özellikleri içinde ABD Başkanı Barack Obama'yı çok etkilediğini bildirdi.

Obama'nın, yarım günlük bir gezisinin İstanbul'u tanımaya yetmeyeceğini, İstanbul'u çok daha farklı şekilde gezmek gerektiğini yanındaki arkadaşlarına ifade ettiğini öğrendiğini kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İstanbul büyük bir yer. Öyle yarım günde, bir günde gezilecek bir yer değil. Ben mutlu ayrıldığına inanıyorum. Güzel anılarla ayrıldığını ifade etti. Türkiye-Amerika arasındaki ilişkiler konusunda yeni bir dönemin, sürecin başladığına inanıyorum. Çok daha farklı bir dönemin başladığına inanıyorum.''