Onur Anıtı’na saldıran kuzenler, 29 Mart’ta hakim karşısına çıkacak

Samsun'da Milli Mücadele'nin simge eserlerinden, Atatürk Parkı'ndaki Onur Anıtı'na saldırı gerçekleştiren Celal Rahman Fidan ile Batuhan Fidan hakkında  9'ar yıla kadar hapis istemiyle düzenlenen iddianame kabul edildi. Tutuklu kuzenler, 29 Mart’ta hakim karşısına çıkarılacak.

Haberler - DHA 17.03.2022 - 12:04

Onur Anıtı’na saldıran kuzenler, 29 Mart’ta hakim karşısına çıkacak
İki kuzen Onur Anıtı'na halat bağlayıp çekmeye çalışmıştı İki kuzen Onur Anıtı'na halat bağlayıp çekmeye çalışmıştı

'da Onur Anıtı'na saldırıda bulunan iki şüpheli hakim karşısına çıkacak.

İlkadım ilçesi'ndeki Parkı'na 3 Şubat'ta ciple gelen 2 kişi, Onur Anıtı'na halat bağlayıp, çekmeye çalıştı. Çevredekiler tepki gösterince şüpheliler ipi bırakıp kaçtı. İhbarla çalışma başlatan ekipler, şüphelilerin kaçtığı aracın plakasını tespit etti.

Polis, 13 suçtan 38 dosyası olan kuzenler Celal Rahman Fidan(39) ve Batuhan Fidan'ı(25) yakalayıp, gözaltına aldı. Emniyetteki sorguları sonrası adliyeye sevk edilen 2 şüpheli, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

4 GÜN SAYGI NÖBETİ

Olayın ardından binlerce kişi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi 'anıta saygı' nöbeti başlattı. Anıt çevresinde belediyelerce kurulan çadırlarda gece gündüz nöbet tutan kalabalık 4 gün boyunca İstiklal, İzmir ve Onuncu Yıl marşlarını söyleyerek saldırıyı kınadı. Saldırıya tepki için bir araya gelen belediye ve siyasi partilerin il başkanları da ortak açıklama yaptı.

9’AR YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 2 kuzen hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Kuzenler hakkında 'Atatürk aleyhine işlenen suçlar' ve 'kamu malına zarar vermek' suçlarından 9'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

DURUŞMA 29 MART'TA

Anıtın, korkusuzluk ve Türk milletinin gücüyle Milli Mücadele'yi temsil ettiğine yer verilen iddianamede; önemi ve özellikleri de değerlendirilerek, eylemlerinin ağırlığı ve yoğunluğu dikkate alınıp alt sınırdan uzaklaştırılarak cezalandırılmaları istendi.

İddianame, 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkeme heyeti, ilk duruşmayı 29 Mart'a bıraktı.

VİDEO: KARGO ÜCRETİNİ ÖDEMEK İSTEMEDİ BIÇAKLANDI

Sayfa Yükleniyor...