Orhan Pamuk gecesinde bir efsane...

Orhan Pamuk'un, Fransızcaya çevrilen 'Öteki Renkler' adlı kitabını tanıttığı gecede efsane sinema oyuncusu Fanny Ardant da kitaptan bölümler okudu.

Anadolu Ajansı 06.10.2009 - 11:14

Orhan Pamuk gecesinde bir efsane...

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Fransa'nın başkenti Paris'in ünlü Odeon tiyatrosunda, Fransızcaya çevrilen "Öteki Renkler" (D'autres couleurs) isimli kitabını tanıttı.

"Gallimard" yayınevi tarafından basılan kitabın tanıtımı için yapılan edebiyat gecesine, Fransız edebiyatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Fransızların ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Fanny Ardant'ın, Pamuk'un son kitabından bazı bölümleri okuduğu gecede, yine ünlü yazarın edebiyat dünyasına ilişkin özel bir oturum düzenlendi.

Sorbonne Üniversitesi Edebiyat Profesörü Sophie Basch'ın yönettiği oturumda Pamuk, kendi roman dünyası ve hayata dair görüşlerini Fransız edebiyatseverlerle paylaştı.

Pamuk, kendine yöneltilen eleştirilerle ilgili bir soru üzerine, aslında bundan gerçekte memnun olduğunu belirterek, "yaratıcılığın zor koşullarda daha iyi beslendiğini ve eleştirilerin kendini daha güçlü ve dayanıklı kıldığını" ifade etti.

Paris Belediyesi, bugün Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a kentin simgesel "büyük madalyasını" verecek.

Fransa başkentinin belediyesi tarafından ilk kez 1911 yılında oluşturulan ödül, Paris halkına sanatsal açıdan katkıda bulunan şahsiyetlere veriliyor.

Paris Belediyesi, bu yıl fotoğraf sanatçısı Ara Güler ve Cannes Film Festivalinde geçen yıl "Üç Maymun" filmiyle en iyi yönetmen ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan'a kentin simgesel madalyasını vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...