Oturma odasından uzaylı aramak

Bilgisayarınızın uzaylı arama çalışmalarına katılmasını ister misiniz?

11.04.2011 - 16:42

Oturma odasından uzaylı aramak

Büyük ve boş bir arazide hepsi aynı yöne çevrilmiş dev radyo teleskoplarının görüntüsüne çoğumuz aşinayız.

Bu radyo teleskoplar sürekli evreni dinliyor. İnsanlığın en büyük kulakları olan bu makineler, uzaydaki hemen hemen herşeyin yaydığı radyo dalgalarını toplayıp analiz için depoluyor. Sözgelimi Jupiter’in radyo dalgalarını, başka bir deyişle Jupiter’in sesini bu linkten dinleyebilirsiniz.

İşte bu radyo dalgalarının bazılarının zeka ürünü olabileceği öngörüldüğünden, bıkmadan, usanmadan tüm bu sinyaller toplanıyor. Ancak elbette tüm bu sinyaller bilgisayar aracılığıyla analiz edilmeye muhtaç olduğundan çok güçlü işlemcilere ihtiyaç duyuyor.

İşte tam bu ihtiyaç noktasında SETI@Home devreye giriyor. Kuracağınız bir yazılım sayesinde, bilgisayarınız bu projenin bir parçası haline dönüşüyor. Sizin belirleyeceğiniz zamanlarda bilgisayarınızın işlemci gücü ile, dış uzaydan toplanmakta olan bu devasa veri paketleri analiz ediliyor ve merkeze yollanıyor. Bu yazılımın kurulduğu tüm bilgisayarlar, kollektif işlem gücünden faydalanıp çok miktarda veriyi deşifre edebiliyor. Sistemdeki 900.000′in üzerindeki bilgisayarla, SETI@home 312.332 terraflop‘luk işlem gücüne sahiptir (13 Kasım 2010)(kaynak: Vikipedi). SETI@Home sürümü için tıklayınız.

PEKİ NEDEN RADYO DALGALARI?
Yukarıda belirttiğim gibi evrendeki hemen her nesne radyo dalgaları yaymaktadır. Radyo dalgaları ışık hızında hareket ettiğinden, elimizdeki teknolojinin el verdiği en hızlı haberleşme biçimi şu an için bu. (Biliyorsunuz ışıktan hızlı hareket etmek için sonsuz enerji gerekiyor, ya da yapay bir karadelik oluşturup uzay zamanı bükmek ve iki nokta arasındaki en kısa yolu sıfırlamak, ya da diğer başka çılgınca şeyler yapamayacağımızdan, geriye radyo dalgaları kalıyor. Hitler’in Berlin Olimpiyatları’nda yaptığı açılış konuşmasının yaklaşık 72 ışık yılı uzakta olduğunu varsayabiliriz. Evrendeki öncü sinyallerimizden birinin Hitler’in suretinde olması biraz ironik elbette.)

Öte yandan bizim ürettiğimiz radyo dalgaları, doğanın ürettiklerinden biraz farklı. Yapay kaynaklardan gelen radyo dalgalarının benzer değişiklikleri sergileyeceğini varsayıyoruz.

MESAJ NEYE BENZEYECEK?
Evrendeki akıllı tüm canlıların kullanabilecekleri ortak bir lisan var: matematik. Carl Sagan’ın öngördüğü gibi belki de bizi hedefleyen ilk mesaj matematikçe olacaktır. Mesela asal sayılar: mesaj 2, 3, 5, 7, 11 vs. bir dizilim ile gönderiliyor olabilir. Herhalde bu evrenin ortak lisanında “merhaba” demek olacaktır.

Asal sayılar temsili grafik Asal sayılar temsili grafik

Ben şahsen yıllardır SETI@home kullanıyorum. Henüz bir mesaj almadık. Galaksimizin ve bizimki gibi yüz milyarlarca galaksinin bulunduğu, evrenin akıl almaz boyutları gön önüne alındığında bunda şaşılacak bir durum yok. Hitler’in Berlin Olimpiyatları’ndaki açılış konuşmasının şu anda ulaştığı radyo teknolojisine sahip bir uygarlığın(72 ışık yılı uzakta), şayet daha gelişkin ve hızlı iletişim metodları yoksa ve de Hitler’in suretini görüp bizim düşman bir uygarlık olduğumuz gibi bir izlenime kapılmazlarsa, yollayacakları cevabın bize ulaşması yine 72 yıl alacaktır.

Yine de, evimde bilgisayarımı kendi haline bıraktığım zamanlarda, böyle önemli bir amaç için kullanıldığını bilmek hoşuma gidiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...