Özel: Başkan Kılıçdaroğlu olsa dahi...

AK Parti’ye yeni anayasa için çağrıda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, başkanlık sisteminin olduğu bir masanın devrileceğini söyledi. Özel, “Başkan, Kemal Kılıçdaroğlu olsa dahi biz başkanlık sisteminden yana olmayız” dedi.

Anadolu Ajansı 11.01.2016 - 16:00

Özel: Başkan Kılıçdaroğlu olsa dahi...

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir araya geldiği gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin yeni anayasa hazırlık çalışmalarıyla ilgili sorusu üzerine Özel, TBMM bünyesinde Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulması için çalışma yapıldığına dikkat çekti.

Partisinin başkanlık sistemiyle ilgili görüşlerinin net olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam etti:

"Çok net olarak söyleyelim, başkanlık sistemini dayatacaklarsa o masayı hiç kurmasınlar. Devrilir o masa. Ama ülkenin huzuru, refahı ve yarınları için iyi bir şeyler yapacaklarsa biz o masanın en daimi, devamlı üyeleri olmaya ve o masaya en ciddi katkıları sunmaya devam edeceğiz. Dünyada özgürlükçü anayasaları CHP'nin siyasi akrabaları kazandırıyor. CHP bu konuda üzerine düşen sorumluluğu biliyor. Ama başkanlık sistemi gibi Türkiye'yi ileriye değil geriye götürecek, tek adam rejimini yasal hale getirecek ve adeta parlamenter sistemden diktatör doğuracak bir sistemi asla kabul etmiyoruz."

Özel, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu'nun sosyal paylaşım sitesindeki hesabından paylaştığı mesajında "başkanlık sisteminin bugün kadar görev yapmış cumhurbaşkanlarının seçime katılmaması kaydıyla kabul edilmesi" önerisiyle ilgili bir soru üzerine ise bunun kişisel bir talep olduğunu, parti olarak parlamenter sistemi kişilerden bağımsız olarak koruma kararlılığında olduklarını belirtti.        

Özel, "CHP çok net bir şey söylüyor: Başkan, Kemal Kılıçdaroğlu olsa dahi biz başkanlık sisteminden yana olmayız. Biz, bu ülkenin gerçekten doğru yönetim biçiminin parlamenter sistemi olduğunu düşünüyoruz. 1 Kasım günü bize yetkiyi, 'alın birilerine devredin, birilerine peşkeş çekin' diye vermediler. 'Bizi doğru yönetin' diye verdiler" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özel, gazetecilerin emeklerinin karşılığını alamadığını da belirterek özellikle bu meslek kolunda sendikasızlaştırma sorununun bulunduğuna işaret etti.

Sayfa Yükleniyor...