Pakistan'daki Facebook gerilimini değerlendiren bir grup web tasarımcısı, logosu ve görünümü Facebook'tan alıntı olan çakma 'İslami Facebook' sitesi kurdu.

İlişkili Haberler


Hz. Muhammed'e yönelik "kafirce" resimlerin olduğu sosyal ağlara tepki olarak böyle bir paylaşım sitesi açmaya karar verdiklerini söyleyen Lahor kentinden 6 tasarımcı, www.millatfacebook.com adresindeki siteye "Millet Facebook" adını verdi.

Daily Telegraph'taki habere göre, yeni paylaşım sitesinin Müslüman dünyasına hizmet etmesi amaçlanıyor. Sitenin hazırlayıcılarından Ömer Zahir Mir, çarşamba günü kurulan sitenin şimdiden 8 bin kullanıcısının olduğunu söyledi.

Zahir Mir amaçlarının hem Peygamberin resimlerinin yayımlanmasını onaylamadıklarını göstermek hem de zayıf ve karmaşık mahremiyet kurallarına sahip olmakla eleştirilen Facebook'a alternatif getirmek olduğunu belirtti.

Pakistan'da binlerce kişi, Facebook'un Hz. Muhammed resimleriyle ilgili bir yarışma düzenlemesini protesto etmişti. Pakistan hükümeti de Facebook ve YouTube'u, 'sakıncalı' gördüğü sayfalar silininceye kadar erişime kapamıştı. Sayfalar Pakistan'dan bağlananların göremeyeceği şekilde kaldırılınca erişim tekrar başlatıldı.