Pentagon'a özel kontakt lens

ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi Pentagon, kullanıcılarına çok daha geniş bir görüş alanı sağlayan kontakt lenslerin protatipleri için sipariş verdi.

13.04.2012 - 14:49

Pentagon'a özel kontakt lens

Kullanıcının takacağı baş üstü görüntüleme (HUD) birimiyle bağlantılı olacak lenslere, bu gözlüklerle elde edilecek görüntü aktatılacak. ABD ordusu ve hava kuvvetleri, askerlerin gönderdiği görüntülerden hedefler hakkında bilgi aktaran ve durum güncellemesi sağlayan çok daha büyük baş üstü görüntüleme birimleri kullanıyor.

iOptik sistemlerini geliştiren Innovega şirketi, BBC’ye verdiği bilgide, Pentagon’un araştırma laboratuarı DARPA’ya (Savunma Ar-Ge Projeleri Dairesi) söz konusu sistemin prototiplerinin teslim edilmesi konusunda geçtiğimiz hafta anlaşma imzaladıklarını belirtti. iOptik teknolojisinin, askerlerin savaş alanındaki görüş alanını ve tespit kabileyitini artırabileceği düşünülüyor.

Pentagon, Washington eyaletindeki Innovega şirketinin iOptik projesindeki ilk mühendislik çalışmalarında kaynak da sağlamıştı. Şirketin CEO’su Steve Willey, “Yaptığımız anlaşma bize en kısa zamanda prototip üretmek ve sistemin içeriklerini göstermek adına fırsat veriyor” dedi.

“ÇOK ODAKLI”
iOptik sistemindeki lensler, kullanıcının aynı anda hem görüntüye, hem de görüntü hakkındaki bilgiye odaklanmasına imkan verecek. Gözlüğün lenslerinde beliren bilgilerle, çok daha uzaktaki görüntü lenslerde görüntülenecek.

Bu özellik, iki farklı filtreye dayanıyor. Her lensin merkez bölgesi, HUD’dan gözbebeğinin ortasına doğru ışık gönderirken, lenslerin dış kısımları, ortamdan gelen ışığı gözbebeğinin çevresine gönderiyor. Retina, oluşan her iki görüntüyü, aynı anda algılıyor.

Willey, “Normalde, bir kamerayla yakın ve uzak, belli bir noktaya odaklanıyorsunuz. Ancak kontakt lensleri giydiğinizde, çoklu, yani ikili görüntü elde ediyorsunuz. Böylece, insanların normalde yapamadığı bir şeyi yapıyorsunuz” dedi.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK
Innovega, geliştirdikleri teknolojinin lisansını alarak piyasaya sunmayı istediklerini ifade etti. Ürünün piyasaya sürülmesi halinde, her iki lense farklı görüntüler verilmesiyle 3D geniş ekran film tecrübesi yaşatmak gibi beraber kullanılabileceği uygulamalardan üretilebileceği öne sürüldü.

iOptik sisteminin bir benzeri, Google tarafından geçtiğimiz hafta tanıtım videosu yayımlanan  Project Glass. Kullanıcılarına internet teknolojilerini çok daha faydalı olacak şekilde sunmayı amaçlayan gözlüklerin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği belli değil.

iOptik ise şu an ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin testlerinden geçiriliyor. Testler sonuçlanmamış olsa da, Willey ürünlerinin 2014 sonlarına doğru piyasaya sürülebileceğine inanıyor.

“EN İYİ ÇÖZÜM OLMAYABİLİR”
Innovega’nın beklentileri ne kadar yüksek olsa da, uzmanlar iOptik benzeri tekniklerin katarakt ameliyatı geçirmiş hastaların tedavilerinde sorunlar çıkardığını belirtti.

Londra Üniversitesi’nden Profesör Gary Rubin, “Birleştirilmiş iki görüntünün çözünürlüğü daha düşük oluyor... Çok odaklı lenslerin doğru çözüm olduğu konusunda şüpheliyim... Eğer kafanızfa bir HUD ile yürüyorsanız, lenslere aktarılan görüntü çevresel veya merkezi görüşünüzü gölgeler. Ayrıca, lensler görüntüleri büyütüyor veya siz hareket ettikle görüntüyü de hareket ettiriyorda, hareket hastalığı ortaya çıkabilir” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...