CHP lideri Kılıçdaroğlu: Polislerden sadece bir şey istiyorum

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Polis Haftası dolayısıyla polislere seslendi: Polislerden sadece bir şey istiyorum, siyasi iktidarın polisi değil halkın polisi olun.

ntv.com.tr 05.04.2016 - 14:02 | Son Güncelleme : 05.04.2016 - 16:21

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Polislerden sadece bir şey istiyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bu haftanın Polis Haftası olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında polislerin sorunlarına çözüm getirileceği sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu, polislerin siyasetten uzak tutulması gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Polisin çok önemli görevleri vardır ama dünya kadar da sorunları. Gecesi gündüzü yoktur. Hayatın her alanında polis vardır. Polis fazla mesainin hakkını alamıyor, hakettikleri ücreti polise veremedik. CHP iktidarında 3 bin 600 ek göstergeyi polislere teslim edeceğimizin sözünü veriyoruz. 

Polislerin en büyük derdi siyasetin kendisine müdahale etmesi. Yolsuzluk yapanı yakalıyor ama bu bizim partili niye yakaladın diye başı belaya giriyor. Liyakat sistemi çökmüş durumda. Polislere her zaman güvendik ve güveneceğiz. Polislerden sadece ve sadece bir şey istiyorum, siyasi iktidarın polisi değil halkın polisi olun sizi baştacı yapacağım." 

"HUKUKA KARŞI YAPILAN İLK DARBE"

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla hukuk sistemdeki sorunlara da değinen Kılıçdaroğlu, "Avukat kardeşlerime sesleniyorum, CHP iktidarında avukat ile savcı aynı yerde duracak. Birisi kürsüde birisi aşağıda değil" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Adli yılın açılışında Türkiye Barolar Birliği Başkanı'na da yer verilirdi, birileri raahtsız olunca tahammül edemediler. Bir yasa çıkardılar, parlamentoyu kendi hırslarına teslim ettiler. Hukuka karşı yapılan ilk darbenin tarihi budur" diye konuştu. 

Terör olaylarına da değinen Kılıçdaroğlu, 2015 Aralık ayında güvenlik güçlerinin Mardin'in Nusaybin ilçesine yapmak istediği operasyona izin verilmediğini söyledi. 

CHP lideri "Nusaybin'den gelen her şehidin sorumlusu sensin. Bu işin sorumlusu vali değil, valiye o talimatı veren Ankara'daki beylerdir" ifadeleriyle Başbakan Davutoğlu'nu eleştirdi. 

"CHP'Yİ TERÖRLE İRTİBATLANDIRAN ŞEREFSİZDİR"

Önce CHP Düzce İl Başkanı ardından da Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm'e yönelik saldırılara da değinen Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:

"Madem ki anayasaya göre siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır, siz demokrasiye saldırıyorsunuz demektir. Bu saldırıyı yapanlar sözde CHP'yi terör örgütleriyle irtibatlandırıp kendilerine gerekçe yaratarak yapıyorlar. CHP'yi terör örgütleriyle irtibatlandıranlar alçak ve şerefsizlerdir. Bu ülkenin bağımsızlığı için hiçbir kimliğe hiçbir inanca ayrım yapmayan partiyi nasıl bununla suçlayabilirsiniz.

Saldırıları yapanlar soruyorum, terör örgütüyle masaya oturan, valilere bunlara dokunmayın diyen kim. Böyle bir haksızlık, vicdansızlık, ahlaksızlık olabilir mi? Bunları çözüm süreci bozulmasın diye söyledik diyorlar. Bu nedenle devlet yasadışı bir yapıya dönüştürülebilir mi? Önce şehirlerin patlayıcılarla doldurulmasına izin vereceksin sonra CHP'yi suçlayacaksın." 

CİNSEL İSTİSMAR ELEŞTİRİSİ

Karaman'daki çocuk istismarı haberinin ardından farklı şehirlerden de benzer haberler geldiğini hatırlatan CHP lideri, "Karaman'daki çocuk istismarından sonra Türkiye'nin her yerinde olaylar patladı. Bunlar sabah akşam dinden imandan bahsediyorlar. 12 yıldır ülkeyi yönetiyorsunuz, bu çocukları bu yoz kültüre nasıl teslim ettiniz?

Vali konuşmuyor, Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor. Aileden Sorumlu Bakan da zaten birilerinin önüne yatmış o da konuşmuyor. Bu yurtlara kim izin veriyor. Siz izin vermediyseniz nasıl açıldı? Bu işlerin baş sorumlusu Milli Eğitim Bakanı niye konuşmuyor  Niye sapıklara teslim ediyorsunuz çocuklarımızı. Yoz bir kültür içinde gidiyoruz" sözleriyle hükümeti eleştirdi. 

"OBAMA İLE GÖRÜŞMEK İÇİN 50 TAKLA ATTI"

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın ABD ziyaretine de değindi. Erdoğan'ın ABD'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından karşılandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi böyle itibarsızlaştırıyorlar. Sen orada Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil ediyorsun. Obama ile görüşmek için 50 takla atıyorsun. Görüşmüyorsa ben de görüşmüyorum diyeceksin. Devletler artık Türkiye'yi uygar dünyanın parçası olarak görmüyor, imajı çok büyük yaralar aldı. Bu imajı düzeltecek tek parti CHP'dir" ifadelerini kullandı.

 

Sayfa Yükleniyor...