Poyrazköy’de beraat kararı

"Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasında tüm sanıkların beraatine karar verildi.

ntv.com.tr 02.10.2015 - 14:15

Poyrazköy’de beraat kararı

"Kafes eylem planı", "Amirallere suikast", "Gölcük'te ele geçirilen belgeler" ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri hakkındaki iddialara ilişkin dosyaların birleştirildiği 84 sanıklı "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasında karar çıktı.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasında üzerlerine atılı suçu işlemedikleri gerekçesiyle 83 sanığın beraatine, vefat eden bir sanığın dosyasının da düşürülmesine karar verdi.

Ayrıca sahte delil üretenler hakkında suç duyurusunda bulunulması da kararlaştırıldı.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce sanık sayısının fazla olması nedeniyle Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda yapılan duruşmaya, emekli koramiraller Kadir Sağdıç ve Ahmet Feyyaz Öğütçü, Yarbay Ercan Kireçtepe ve Binbaşı Levent Bektaş'ın da aralarında bulunduğu 70 tutuksuz sanık katıldı.

AVUKATLARIN AÇIKLAMALARI

ÇYDD'nin avukatı Hüseyin Karataş, "Bu sahteciler ve hukuk tanımaz kişilere bir yerde teşekkür ediyorum. Hukuka aykırı delili dosyaya koydular. Dosyada sanık olmayan Türkan Saylan'ın, avukatı Hüseyin Karataş ile yaptığı konuşmaları deliller arasına koydular. Bu konuşmaları istesem bir daha yapma imkanına sahip değilim. Konuşma kayıtlarının tarafıma verilmesini talep ediyorum" dedi.

Avukat Kemal Yener Saraçoğlu, "Müvekkillerimizin uğradığı zararlar doğrultusunda tazminat haklarının bildirilmesini ve bu sahteciliği yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ederiz" diye konuştu.

SALONDAKİLERİ GÜLDÜRDÜ

Sanıklardan Behçet Altıntaş'ın avukatı Kemal Timur'un yanlışlıkla "Savcının mütalaasına katılıyor ve tüm sanıkların cezalandırılmasını istiyoruz" şeklindeki sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Selçuk Kaya, "Biz yanlış söylediğinizi anladık" dedi.

SANIKLARIN SON SÖZLERİ

Karar duruşmasında sanıklara son sözleri soruldu. Söz alan sanıklar beraatlerini talep etti.

Sanık Halime Filiz, "Ülkemin her köşesindeki çocuklar okula gidebilsin, okula gitmeyen kız çocuğu kalmasın, diye çalıştım. Bahsedilen suçların hiç birini işlemedim" dedi.

Sanık Ömer Sadun Okyaltırık, adaletin bugün tecelli ediyor olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Hiçbir hesaplaşma Türkiye'de Atatürk'ün sevgisinin yerini almasın, diyorum ve beraatımı talep ediyorum" şeklinde konuştu.

TÜRKŞEN: BERAATİMİ İSTEMİYORUM

Beraatini istemediğini dile getiren emekli Albay Ali Türkşen ise şöyle konuştu:

“Beraat talep etmiyorum sizden. Bu gördüğünüz deliler karşısında, bu dosya karşısında en ufak bir şüphe varsa, bana ceza verin. Bu davada 5 senedir yanlışları görmeyen hakimler hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. Sağlığımız, sinirimiz, her şeyimiz gitti. Silah arkadaşımız Ali Tatar ve Sadettin Doğan bu davadaki komplocular yüzünden burada değiller.”

“ALİ’NİN KATİLLERİ HESAP VERSİN”

Bu sırada, duruşma salonunda bulunan Ali Tatar'ın yakınlarından biri "Ali'nin katilleri hesap versin. Burada da mahşerde de bitmeyecek bunun hesabı" şeklinde bağırdı.

BEKTAŞ: VATAN SAĞOLSUN

Ali Türkşen gibi emekli Binbaşı Levent Bektaş da beraatini istemedi. Bektaş, "5 yıl yattığımız ceza süresince ben kendi adıma vatan sağolsun diyorum. Beraatımı talep etmiyorum, sayın mahkemenin takdirine bırakıyorum" ifadesini kullandı.

Sanık Dora Sunguray da "Geciken adaletin adalet olmadığına inandığım için herhangi bir talebim yoktur" dedi.

SUÇ DUYURUSU TALEBİ

Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü de “Hiçbir eylemim olmamıştır. Bu dava maddi ve manevi büyük kayıplara neden oldu. Bu kumpası kuran tüm şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istiyorum" diye konuştu.

Emekli Koramiral Kadir Sağdıç, sahte delillerle yargılandıklarını belirterek, "Bizler ve ailelerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye Cumhuriyeti telafisi olmayan maddi ve manevi zararlara maruz kaldı. Bu kumpasa vesile olan, desteği olan ve fiilen yer alan bütün kumpasçılarla ilgili suç duyurusunda bulunulmasını istiyorum" dedi.

Sayfa Yükleniyor...