Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus'un resmi davetlisi olarak Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prag Belediye Meclisi'ni ziyaret etti. Prag Belediye Başkanı Pavel Bem, Gül'e kentin altın anahtarını takdim etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, kentin 'Eski Şehir' olarak adlandırılan meydanındaki tarihi binaya gelişlerinde aralarında Türklerin de bulunduğu turistlerle selamlaştı.

Prag Belediye Başkanı Pavel Bem, belediyede yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Gül'ü ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Çekoslovakya ve Çek Cumhuriyeti tarihinin önemli bazı olaylarının bu binada gerçekleştiğini belirtti. Prag'ın tarih boyunca felsefe, din, düşünce alanlarındaki değişik akımlar açısından önemli bir nokta olduğuna dikkati çeken Bem, İstanbul'un da Prag gibi Doğu ve Batı uygarlıkları arasında köprü olarak değişik düşünce akımlarına ev sahipliği yaptığını ifade etti.

Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine de değinen Bem, Türk ve Çek belediyeler ve yerel yönetimleri arasında çok canlı bir bilgi alışverişi olduğunu kaydetti.

Avrupa kıtasının Boğaz Köprüsü ile bitmediğine inandıklarını söyleyen Bem, AB'ye katılım sürecinde Türkiye'ye başarılar diledi.

Atatürk'ün 'Kültür okumak, karşılaştırmak ve öğrenmek demektir' sözlerini hatırlatan Bem, ziyareti sırasında Gül'ün siyasi konuların yanı sıra Prag'ın kültür atmosferini de yaşamasını temenni etti.

Cumhurbaşkanı Gül de ''Avrupa'nın tarihi ve kültürel merkezi'' olarak nitelediği Prag'ı ve Belediye Başkanı'nı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Prag'ın herhangi bir Avrupa şehri olmadığını söyleyen Gül, ''Prag, Avrupa'nın kültür, tarih zenginliğini en iyi tanıtan ve bu özelliklerini korumuş olan hayran olunacak bir şehirdir'' dedi.

Milletvekili olarak Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde görev yaptığı dönemde Prag'da düzenlenen çok sayıda toplantıya katıldığını hatırlatan Gül, kentin özelliklerini sadece okuyarak değil gezerek görme fırsatını bulduğunu da söyledi.

Gül, tek başına 10 milyonlarca turisti çeken Prag'ı ziyaret eden Türk turistlerin sayısının da arttığına işaret etti.

İstanbul'un da Avrupa'nın tarihi zenginlik açısından en önde gelen kentlerinden biri olduğunu kaydeden Gül, Bem'i, '2010 Avrupa Kültür Başkenti' etkinliklerine katılmaya davet etti.

Salonun duvarlarındaki büyük resimlerle ilgili bilgi veren Bem, ''Ortaçağ'da Prag'ın kapıları yabancılara ve yeni eğilimlere karşı kilitliydi. Bugün kapılarımız sonuna kadar açık. Bu kapıları açmak için tabii bir anahtar gerekiyor. Prag yerel yönetimi olarak ülkeler arasındaki işbirliğinin desteği amacıyla Prag kapılarını açmak için bir anahtar takdim ediyoruz'' sözleriyle Cumhurbaşkanı Gül'e kentin altın anahtarını sundu.

Teşekkür ederek anahtarı kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Böyle güzel ve tarihi bir kentin sembolik de olsa anahtarını almak benim için büyük mutluluktur'' dedi.

Belediyenin şeref defterini de imzalayan Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, kent meclisi üyeleriyle bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Gül, belediye ziyaretinin öncesinde Çek Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi'ni de ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen ziyarette, Gül Temsilciler Mecisi Başkanı Miloslav Vlcek ile görüştü.