Radyasyonlu cüruf atıldı mı?

Hereke'deki dev çukura radyasyonlu  cüruf döküldü iddası tepkilere neden oldu ...

24.08.2011 - 11:26

Kocaeli’nin Hereke bölgesindeki bir taş ocağında açılan dev çukurun içine, bir metalurji firmasının ağır toz metalle birlikte radyasyon içerdiği öne sürülen yaklaşık 100 kamyon dolusu cüruf döktüğü iddiası çevreciler ve bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu. Radikal Gazetesi'nin haberine göre, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, TÜBİTAK ile temasa geçilerek gerekli ölçümlerin yaptırılacağını söyledi.

Daha önce belediye teşkilatı olan belde iken 2009 seçimleri öncesi Körfez ilçesinin mahallesine dönüştürülen Hereke’nin Yukarı Hereke Mevkii’nde bulunan maden şirketine ait taş ocağında açılan dev çukura bir süre önce kamyonlarla koyu renkli atıklar dökülmeye başlandı. Yapılan ihbarlarda, ağır metal içeren bu cürufun içine ayrıca fabrikanın bertaraf edemedeği radyasyonlu atıkları karıştırdığı ileri sürüldü.

Bu gelişmeler üzerine Çevre İl Müdürlüğü ile jandarmaya şikayette bulunan Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altınok, buraya cürüf dökülmesinin durdurulmasını ve radyasyon ölçümü yapılmasını istedi. Şikayet üzerine jandarma ve Çevre İl Müdürlüğü olay yerine gelerek tebdir alırken, Kocaeli bölgesinde TÜBİTAK’ın dışında hiç bir kurum ve kuruluşta radyasyon ölçümü yapacak cihaz olmadığından ölçüm yapılamadı.

Çevre Derneği Başkanı Hayri Aytınok, gelen görevlilerin sadece cürufa bakarak inceleme yaptıklarını belirterek, şöyle dedi:

‘Tesbitlerimize göre, mevcut ocak sahasına kapsam dışı faliyet olarak bir atık dökülmüş. Dökülen atık demir üretiminden artan cüruf. Ancak, cüruf deyip geçmemek gerekiyor. Elektrik ark ocaklarında oluşan ağır metal içeren tozların cürufa karıştırılarak bu sahalara gönderildiği yönünde iddialar var. Ayrıca eritilen hurda demirlerin içerisinde radyasyonlu metaller olabileceği, elektrik ark ocağından kaynaklanan radyasyonlu maddelerin de buraya döküldüğü iddiaları var.

Biz dernek olarak tahlil yaptırmak istedik. TÜBİTAK yetkilileri bunun bize 4-5 bin liraya malolacağını bildirdi. Başka radyasyon tahlili yapacak kurum da yok. İl Çevre Müdürlüğü ekipleri de burada her zamanki gibi basit bir tutanak tuttuktan sonra sonra gitti.’

VALİ ÖLÇÜM YAPTIRACAK

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, iddialarla ilgili araştırma başlattıklarını anlatırken, ‘Maalesef bu tür tesislerden çıkan cüruf ve benzeri atıklar sadece bizde değil tüm dünya ülkelerinde de sorun’ dedi.

Yaptıkları araştırmada, ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde bu maddenin karayollarında asfaltın altına destek malzemesi olarak döküldüğünü belirlediklerini kaydeden Vali Topaca, ‘Türkiye’de de bu kabul edilmemiş. Firma, cüruf döktüğü alanı satın almış. Ancak alınan ihbarlar üzerine Çevre Müdürlüğü ekiplerini gönderdik. Burada radyasyşon ölçümü yapılması için de TÜBİTAK’a başvurduk. Hemen sonuç alınmaz, tahlil sonuçlarını bekleyeceğiz’ diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...