Bahçeli: Reina katliamı sözün ve insanlığın bittiği noktadır

MHP Lideri Bahçeli, İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısı için ''Reina katliamı sözün ve insanlığın bittiği noktadır'' ifadesini kullandı. Bahçeli, anayasa değişikliği teklifine ise hem Meclis'te hem referandumda ''Evet'' oyu vereceğini açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 03.01.2017 - 10:31 | Son Güncelleme : 03.01.2017 - 12:44

Bahçeli: Reina katliamı sözün ve insanlığın bittiği noktadır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli, İstanbul Ortaköy'de Reina adlı gece kulübüne düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı için ''Bu kanlı eylem aziz milletimize adi ve hayasız bir meydan okumadır. Reina katliamı sözün ve insanlığın bittiği noktadır. Reina katliamı aslında 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin artçı sarsıntısıdır'' dedi.

Grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP Lideri, pazartesi günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşmelerine başlanacak olan anayasa değişiklik teklifine ilişkin ise ''Genel Kurul'a geldiğinde de oralardaki değerlendirmelerde katkı sağlayacak bir tek 'Evet' oyum vardır. Onu da vereceğim. Verdiğim 'Evet' oyunu referandumda da aynen tekrarlayacağım'' diye konuştu.

Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

''Türk milleti tarihte eşine az rastlanır bir husumet kapanındadır. Her insanımız kaygılıdır. Milli vicdan 'nin böyle gidemeyeceğini teyit etmektedir. Ne olmuştur da ülkemiz ateş çemberine düşmüş veya düşürülmüştür. Aziz vatana teröristler nasıl yuvalanmış arkalarına kim ya da kimleri almışlardır. Kargaşa ve kriz heveslileri devrededir. 'den yeni bir Suriye çıkarma arayışı sürerken gafletle geçireceğimiz bir dakikamız kalmamıştır. Güvenliğimiz budanmakta geleceğimiz buharlaşmaktadır. Milletçe dayanacak hal ve takatimiz kalmamıştır, sabrımız sınıra dayanmıştır. 2016 yılı terörün hain yüzü ve saldırılarına kurban gitmiştir.

''BU OYUNU HEP BİRLİKTE BOZMAK DURUMUNDAYIZ''

Terör bir insanlık suçudur. Türkiye hainlerin kanlı eylemlerine mahkum değildir. Ödediğimiz bedeller çok ağırdır. Bu oyunu hep birlikte bozmak durumundayız. Terörizmi yok etmek dışında başka şansımız yoktur.

''SALDIRILAR HEPİMİZE YÖNELİKTİR''

Analar ağlamayacak, Fırat'ın suları barışa akacaktı. Türkiye hangi ara bu tuzağa düştü? Cinayetler ne zaman son bulacak? Ülkem ve milletim ne zaman huzura kavuşacak? Türkiye uçurumun kenarındayken sert ve amansız siyasi tenkitler kimseye bir şey kazandırmayacaktır. Bilakis ortak cephe ve akıl hasar alacaktır. Hunhar saldırılar hepimize yöneliktir. Bombalar din dil köken ve yöre farkı gözetmeksizin patlamaktadır. Hain ve destekçileri kudursalar da can havliyle gözü dönmüşcesine katliam yapsa da bu büyük devletin sırtını yere getiremeyecekler.

''REINA KATLİAMI FETÖ DARBE GİRİŞİMİNİN ARTÇI SARSINTISIDIR''

İstanbul Ortaköy'de bir gece kulübüne uzun namlulu silahla saldıran terörist 39 insana kıymıştır. Reina katliamı sözün ve insanlığın bittiği noktadır. Bu terörist saldırının El Bab kuşatması ile bağı olduğu kadar Türkiye Rusya İran arasında Suriye'deki ateşkes sürecinin payı vardır. IŞİD maşadır. Batı'nın şiddet ve cinayet aparatır. Reina katliamı aslında 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin artçı sarsıntısıdır. Çıbanın başı okyanus ötesidir. Türkiye'nin haklı ve meşru davasından dönmesi bekleyenler boşuna zaman kaybetmektedir.

''BU KANLI EYLEM MİLLETİMİZE ADİ VE HAYASIZCA BİR MEYDAN OKUMADIR''

Ortaköy'e kadar gelen teröristin kapalı devre çalışan neye hizmet ettiği az çok belirgin olan yabancı istihbarat örgütlerinden bağımsız olduğunu söylemek beyhude bir değerlendirmedir. Türkiye'nin, Suriye topraklarında, terörün kaynağında milli beka ve güvenliği için yaptığı mücadeleye, İstanbul'da adeta cevap verilmiştir. Bu kanlı eylem aziz milletimize adi ve hayasız bir meydan okumadır. Ne yaparsanız yapın, Türkiye namerde el açmayacak, küresel cellatlara taviz vermeyecektir.

''ONLARCA GÜVENLİK GÖREVLİSİ NEREYE GİTMİŞTİR?''

Benzeri saldırılara Fransa'da ABD'de Almanya'da rastlanması bir şeyi değiştirmeyecektir. Öncelikle muhtemel bir terörist saldırının hiç mi istihbaratı alınmamıştır? Mekanın onlarca güvenlik görevlisi nereye gitmiştir? Herkesin gözü önünde terörist nasıl kaçabilmiştir? Polis kontrol noktaları boşuna mı tutulmuştur? İşbirlikçiler hakkında bir ipuçu bulunmuş mudur?

''DURAKTA, STADYUMDA, HAVALİMANINDA ÖLÜM VAR''

Durakta ölüm vardır stadyumda havalimanında garda ölüm vardır. Yollarda dağlarda ölüm kol gezmektedir? Bu durum karşısında ne yapalım kaderimizdir deyip her şeyi sineye mi çekelim? Her seferinde terörü kınıyoruz. Yeter artık asıl irade Türk milletinindir diyelim. İhaneti özendiren soysuzlara hak ettiği cezaları korkusuzca verelim. Sürekli şikayet etmekle nereye gideceğimizi sanıyoruz.

''BU OYUNU MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ YİNE BOZACAKTIR''

Ayrıntıdaki farklılıklarımız bizi gerginlik ve kutuplaşma noktalarına taşımamalıdır. Aramızı bozmak fitne çıkarmayı arzulayanlara asla müsaade etmeyeceğiz. Sosyal medyada yapılan bazı yorum ve açıklamaları suçtur. İnsaların yılbaşı gecesi katledilmelerin oh olsun demek alçaklıktır. İnanan inanmayan Alevi-Sünni kutuplaşmasına hizmet eden kim varsa Türk milletinin her an açığa çıkması muhtemel azılı hasmıdır. Reina'dan yeni bir mezhep düşmanlığı çıkartma çabaları terörizmin bir oyunudur. Bu oyunu Müslüman Türk milleti yine bozacaktır.

''GÜN BİRLEŞME GÜNÜDÜR''

Gün birleşme günüdür. Uzlaşma ve huzurun merkezi de Türkiye Cumhuriyet devletidir. Beklemeksizin bir olalım diri olalım iri olalım. Huzur dolu refah içindeki geleceğe birlikte ulaşalım. Ya onurlu ve huzurlu bağımsız bir millet olarak yaşayacağız ya da bölünme ve parçalanma tuzağına düşeceğiz.''

''SUİKASTE YÖNELİK HERHANGİ BİR BİLGİMİZ YOK''

Bahçeli, grup toplantısından ayrılışı sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından muhalefet liderlerine suikast uyarısı yapıldığına dair haberlerin olduğu anımsatılarak, kendisine de böyle bir bilginin verilip verilmediğinin sorulması üzerine Devlet Bahçeli, şu yanıtı verdi:

"Bizim suikaste yönelik herhangi bir bilgimiz yoktur. Bize bu manada bilgi veren de olmamıştır. Basın yoluyla Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na bir dizi suikast düşüncesinin yaygınlaştığına dair bilgiler söz konusudur. Ama Türkiye'de siyasilere, milletimize ve vatandaşlarımıza karşı bu tür suikastler kimseyi yıldıramayacaktır, yıkamayacaktır. Herkes inandığı yolda kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aynı şeyi yapacağına inanmaktayım."

''KORUMA SAYIMIZ ŞU AN SABİT''

"Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, 2013 yılında AK Partili bir bakanın kendisine dersanelerle ilgili olarak, FETÖ üzerinden tehditvari bir konuşma yaptığını söylemişti. Bu konuda bir değerlendirmeniz olacak mı?" sorusunu ise Bahçeli, "Sabırla beklemek lazım. FETÖ'ye yönelik davalar başlamıştır. O süreci tamamlamak ve beklemek gerekmektedir" karşılığını verdi.

Koruma sayısında artış olup olmadığının sorulması üzerine Bahçeli, koruma sayısının şu an sabit olduğunu belirterek, yeni bir talepte de bulunmadıklarını bildirdi.

Zırhlı araç kullanıp kullanmadığı sorusuna da Bahçeli, "Bizim arabalarımızda zırh yoktur. Hükümetin, liderlere bir zırhlı araç vereceğine dair bilgiler ulaşmıştır. Ben şahsen bir zırhlı araç ihtiyacımız olmadığını, bize yönelik böyle bir teşebbüsten vazgeçmelerini kendilerine salık verdim" yanıtını verdi.

Olağanüstü Hal'in (OHAL) uzatılmasına yönelik tezkere gelme ihtimaliyle ilgili değerlendirmesi sorulan Bahçeli, terörün kökü kazınıncaya, FETÖ'yle yüzleşme ve hesaplaşma bitinceye kadar olağanüstü hale MHP'nin bütün gücüyle tam destek vereceğini belirtti.

''GENEL KURUL'DA DA REFERANDUM DA 'EVET' OYUNU VERECEĞİM''

"Anayasa değişikliği teklifi pazartesi günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak. Partiniz içinden bazı milletvekillerinin eleştirileri ve tepkileri var. Son noktada sizin yaklaşımınız nedir?" sorusu üzerine Bahçeli, şunları söyledi:

"Normaldir. Milletvekilleri düşüncelerini sizin gibi değerli basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyor. Biz de sizin aracılığınızla öğreniyoruz. O bakımdan saygı duyuyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde anayasa değişikliklerinin gündeme geleceğini söylüyor. Tabi siyasi partiler grup kararı alma durumunda değildir. Yasa buna müsaade etmemektedir. Benim, Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen, Genel Kurul'a geldiğinde de oralardaki değerlendirmelerde katkı sağlayacak bir tek 'Evet' oyum vardır. Onu da vereceğim. Verdiğim 'Evet' oyunu referandumda da aynen tekrarlayacağım."

"Terör olaylarına ilişkin liderlerin bir araya gelmesi söz konusu olabilir mi? Hükümetten, bu yönde bir çağrı var mı?" sorusu üzerine de MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Liderler hep bir araya geliyorlar. Telefonla da görüşmeler oluyor. Sık sık gelmekle terör önlenmez. Alınan kararları sonuna kadar takip etmekle terör önlenir. Onun için de terör odaklarına sıkı bir baskı ve pres yapılarak, gereğinin yapılması dileğimizdir" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...