NTV

Rengarenk 23 Nisan

Türkiye
Rengarenk 23 Nisan

23 Nisan kutlamalarında Cumhurbaşkanı Gül'ü konuk eden Çankaya İlköğretim Okulu'nda renkli görüntüler ortaya çıktı. Bu yıl kutlamaların favoris şarkısı 'Düm tek tek'ti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya İlköğretim Okulu'ndaki 23 Nisan kutlama programına katıldı.

İlişkili Haberler


Çocukların şiir okuduğu, dans ve halk oyunları gösterileri sunduğu törene gelişinde Gül'ü, ellerinde Türk bayrakları sallayan çocuklar alkışlarla karşıladı.

Çankaya İlköğretim Okulu öğrencileri Cumhurbaşkanı'na büyük ilgi gösterdi. Gül, 23 Nisan coşkusunu kutlayan miniklerin kendisine olan ilgisini karşılıksız bırakmadı.

Okulun girişinde yerini alan ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı yetkilileri tarafından çalıştırıldığı öğrenilen, okulun bando takımını bir süre izleyen Gül, çocukları tebrik etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Bunlar bizimkilerden iyi'' diyerek beğenisini dile getirdi.

Kendisine çiçek takdim eden 8 yaşındaki Gökçe Günaydın'ı kucağına alarak seven Gül, tören boyunca yanına gelen çocuklarla da yakından ilgilenerek fotoğraf çektirdi.

Kutlamalara iki görüntü damgasını vurdu. İlki Gül ile bir öğrenci arasındaki el öptürmeme mücadelesiydi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, elini öptürmeme mücadelesini minik öğrenciye karşı kaybetti.

Gül'e ulaşmaya çalışanlar şanslı, ulaşamayanlar ise üzgündü. Cumhurbaşkanı Gül, yanına gelen ancak fark etmediği bir küçük kız öğrenciyi ağlamaya başlaması üzerine kucağına alarak teselli etti.

Hafızalarda kalan ikinci görüntü ise tören sonrası öğretmenlerle çekilen toplu resimdi. Fotoğrafta Gül'ün önünde duran öğretmenlerden biri düşme tehlikesi atlattı. Cumhurbaşkanı, öğretmenin kolundan tutarak düşmemesine yardımcı oldu.

Cumhurbaşkanı Gül ziyaretten çok memnun ayrıldı. Cumhurbaşkanı, Dışişleri Konutu'nun okula çok yakın olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Her gün bu okulun, bu güzel, neşeli sesleriyle yaşıyorum. Biliyorsunuz buraya çok yakın oturduğumuz için buranın güzel çocuklarının seslerini, kuş sesi gibi her gün onları diliyorum. Dolayısıyla bugün de 23 Nisan onların, hepimizin bayramı olunca onlarla beraber olmak gerçekten hepimize çok neşe, ümit verdi. Büyük bir sevinç duydum. Herkesin bayramını, sadece Türkiye'nin, Türkiye'deki çocukların değil, biliyorsunuz Atatürk bunu bütün dünya çocuklarına armağan ettiği için bütün dünya çocuklarının ve herkesin bayramını tebrik ediyorum."

ENGELLİ ÇOCUKLARA BALON TURU
Nevşehir'de engelli çocuklar 23 Nisan'ı Kapadokya semalarında balon turu yaparak kutladı.

EN ÇOK KİTAP OKUYAN ÇOCUKLARA BİSİKLET
Ankara'nın Elmadağ ilçesinde 23 Nisan kutlamalarında en fazla kitap okuyan 18 öğrenciye bisiklet ve öğrencilere bu başarıda katkı sağlayan annelerine plaket verildi.

GARNİZON BANDOSU 'DÜM TEK TEK'İ ÇALDI
Konya'daki 23 Nisan kutlamalarında Atatürk Stadı'nda Konya Garnizon Bandosu eşliğinde çeşitli okullardan öğrenciler, tören kıyafetleri içinde geçiş yaptı. Tören geçişi sırasında bandonun, Hadise'nin Eurovision parçası ''Düm tek tek'' ve ''Konyalım yürü'' parçalarını çalması beğeni topladı.

FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ'NDEN 102 ÇOCUĞA BİSİKLET
Çanakkale'de Biga Fenerbahçeliler Derneği, 23 Nisan bayramında 102 çocuğa bisiklet hediye etti.

Fenerbahçe Kulübü ise, resmi internet sitesinin açılış sayfasına ''23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun'' ifadesini koyarak bayramı kutladı.

Galatasaray idmanında uluslararası kutlama yapıldı.
Galatasaray idmanında uluslararası kutlama yapıldı.

Beşiktaş da bayram mesajı yayınladı. Siyah-beyazlı kulübün resmi internet sitesinin açılış sayfasında, ''23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun'' başlığıyla Atatürk'ün 1922 yılında Bursa'da çocuklara yönelik olarak yaptığı bir konuşmadan şu bölüm yer aldı:

"Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa gark edecek sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışın. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz; kızlar, çocuklar."

ÖĞRETMENLER KOL BASTI OYNADI
Mersin'de 23 Nisan coşkusuna öğretmenler de katıldı. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu'ndaki törenlerin ardından öğretmenler kol bastı oynadı.

DİDİM'DE İNGİLİZ BENJAMİN'DEN TÜRKÇE ŞİİR
Aydın Didim'deki törenlere ilçede yaşayan İngiliz ailelerin çocukları da katıldı. Valiler İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören İngiliz Benjamin Cowles "Dünya Çocukları" adlı şiiri Türkçe okuyarak töreni izleyenlerden büyük alkış aldı.

Baba Andrew Cowles oğluyla gurur duyduğunu ifade ederek, ''Çok mutlu oldum. Oğlum iyi şekilde Türkçe konuşuyor. Burada eğitim alıyor. Biz de onu izlerken heyecanlandık ve mutlu olduk'' dedi.

SOKAK ÇOCUKLARI BOWLİNG OYNADI
Malatya'da 23 Nisan kutlamalarında sokakta çalışan çocuklar da unutulmadı. Bir alışveriş merkezine götürülen çocuklar, burada bowling oynadı.

VELİLER, ÖĞRETMENLER VE ÖĞRENCİLER HALAYDA
Bitlis merkeze bağlı Değirmenaltı Köyü İlköğretim Okulu'ndaki kutlamalar neşeli geçti ve öğrenciler kıyasıya yarıştı. Tören sonunda Değirmenaltı köyündeki veli, öğretmen ve öğrenciler, davul zurna eşliğinde hep birlikte halay çektiler.

ŞİİRİN SÖZLERİNİ UNUTUNCA...
Antalya Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenlerde Ayten Çağıran Ana Okulu öğrencisi 6 yaşındaki Elif Sude Taş ''23 Nisan'' şiirini okuduğu sırada sözleri unutunca görevlilerce kendisine yardım edildi. Minik öğrenci stadı dolduran vatandaşların alkışlarının ardından unuttuğu şiiri kaldığı yerden okumaya devam etti.