Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaretinde yaptığı açıklamada, ''gözyaşları ve üzüntü dolu bir dönemden geçildiğini ifade ederek, ''şimdi herkes için ilkbaharın gelmesi gerektiğini'' söyledi.

Claudia Roth, şöyle devam etti;

''Şiddet yoluyla barış olmaz, barış ancak barışçıl yollarla olur, bu herkes için geçerli. Aynı seviyede bir diyalog oluşturulması gerekiyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aynı düzeyde diyalog içerisinde olması gerekir. Barış için güven gerekiyor. Güven için de itibar gerekiyor. Çeşitliliğin kabul edilmesi bir itibardır. Almanya'da insanları Hristiyan, kadın ya da erkek olarak değil, bir insan hakkı, onuru olarak kabul ediyoruz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti ile birlikte Almanya'da anadilde eğitim tartışmaları ortaya çıktı. Ben şahsen herkesin anadilinde eğitim görmesini istiyorum. Almanya'da yaşayan Türk çocuklar, elbette Almanca öğrenmek zorunda, yoksa kapılar onlar için kapalı olacaktır. Başka dillerde de eğitim olması Almanlar için de bir zenginlik ifadesidir. Erdoğan'ın, Almanya'ya yönelik taleplerini paylaşıyorum. Aynı empati ile Erdoğan'a Türkiye'deki bizim çocukların ana dilleri ile eğitim görmesi ve konuşmasını istediğimi belirtmek istiyorum.''

Roth, Anayasa değişiklik paketinin gündemde olduğuna değinerek, ''Yeşiller olarak her zaman her şeyi istiyoruz. En iyisi kesinlikle yeni bir Anayasa'dır. Var olan Anayasa bir darbe Anayasası'dır. Reform paketi ilk adım olarak iyi bir paket olabilir. Kaçırılmaması gereken tarihi bir fırsat olarak değerlendirmek lazım. Biz Yeşiller olarak Türkiye'yi, demokratik bir hukuk devleti olarak AB'nin üyesi olsun diye destekledik. Mesut Yılmaz'la birçok defa hemfikir olmadım ama Yılmaz'ın 'Avrupa Birliği’nin yolu Diyarbakır'dan geçer' sözüne katıldım'' diye konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de 2010 yılının Türkiye'de demokrasinin, barışın baharını getireceğini ümit ettiğini kaydetti.