Rus Patrik Aya Yorgi'de ayin yönetti

İstanbul'a gelen Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in Aya Yorgi'de yönettiği pazar ayinini Yunan televizyonu canlı yayınladı.

Haberler 05.07.2009 - 15:02

Ortodoks kiliseleri arasında ilk ziyaretini İstanbul'a yapan Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Fener Rum Kilisesi Patriği Bartholomeos ile birlikte Aya Yorgi Kilisesi'ndeki pazar ayinini yönetti.

Sabah saatlerinde Fener Rum Patrikhanesi'ne gelen Kirill, pazar ayininin yapıldığı Aya Yorgi Kilisesi'nde yaklaşık 4 saat süren pazar ayinine katıldı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Kirill'in yönettiği ayine, Ortodoks cemaat üyelerinin yanı sıra İstanbul'da turizm amaçlı bulunan Ortodokslar da ilgi gösterdi.

Bir Yunan kanalının canlı olarak yayınladığı ayinde Bartholomeos Rumca, Kirill Rusça olarak birer konuşma yaptı.

Türkçeye çevrilerek basına verilen konuşmasında Bartholomeos, Kirill'in bu ziyaretinin kutsal bir anlam taşıdığını belirterek, "Ziyaretiniz, hem iki kilise arasındaki sarsılmaz bağa, hem de Kutsal Ortodoks Kilisesi'nin değişmez kaidelerine uygun birliğimize işaret etmektedir. Bugün Şükran ayinini birlikte ifa etmiş olmamız, sevgili kardeşimiz, birliğimizin en açık ifadesidir. Çünkü, kilise pederlerimizin de öğrettikleri üzere kilise (cemaat) bilhassa Şükran ayininde İsa'nın bedeninde gerçekleşir. Tek bir ekmeği paylaşarak ve aynı kutsal kadehten içerek birbirimize bağlandık ve hiçbir güç bu birlikteliğimizi bozamaz" diye konuştu.

Ayin, cemaate şaraplı ekmek dağıtılmasıyla sona erdi. Cemaat kendilerine şaraplı ekmek dağıtan Patrik Kirill'in elini öperek kiliseden ayrıldı.

Kirill ve Bartholomeos patrikhane çalışma ofisine geçmeden önce patrikhane bahçesine bakan ve patrikhane flaması asılı olan balkondan cemaati selamladı.

Sayfa Yükleniyor...