Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlalini "Bunu kabul etmek Türkiye'ye yakışmaz, Rusya Türkiye gibi bir dostunu kaybederse çok şey kaybeder" sözleriyle değerlendirdi.

ntv.com.tr 06.10.2015 - 14:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya tepki

Avrupa'daki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika Başbakanı Charles Michel ile görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında söz alan Erdoğan, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlaline değindi.

"Bunu kabullenmek Türkiye'ye yakışmayacaktır" diyen Erdoğan, "Rusya, Türkiye gibi bir dostunu kaybederse çok şeyi de kaybeder" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Farklı bir süreci yaşıyoruz. AB'nin merkezi Brüksel'de bu toplantıları yapmak yeni bir sürecin başlamasını sağlayacak. Suriye ile Türkiye arasındaki sınır boyu 911 kilometredir. Irak ile de 351 kilometre sınırımız var. 

Sadece Suriye'den mülteci almıyoruz. Ayrım yapmadan mültecileri ülkemizde ağırlıyoruz. Sadece İstanbul'da 400 bini aşkın Suriyeli var. Kamplarda olanlara yaptığımız yardım 7.8 milyar dolar. Dünyadan gelen destek ise 417 milyar dolar. 

Biz açık kapı politikası uyguladık, uygulamaya da mecburduk. Varil bombalarının kullanıldığı Suriye'de kapılarımıza dayananlara hayır giremezsiniz diyemezdik. Mülteci krizi ufacık bir yavrunun kıyımıza vurmasıyla dikkat çekti. 

Biz sadece sınırımıza gelenleri değil, denizde ölüme mahkum edilenleri de topluyoruz.

Suriye krizi, savaşın sona ermesi, Esed'in artık burayı bırakıp gitmesi noktasında hassasiyeti olanlar var, olmayanlar var. 350 bin insanın ölümüne neden olan bir devlet terörü estiren bir kişi şu anda Suriye'nin başındadır ama bunu korumaya çalışanlar var. İran bunlardan bir tanesidir.

Rusya bunlardan bir tanesidir. Bunu koruma çalışanlar işte şu anda Rusya'nın Suriye'de yaptığı ve orada kendine ait bir üs hazırlama gayreti ve bunun yanında bizim sınırlarımızı ihlal etme olayı. Bu tabii NATO'nun da dün biliyorsunuz bu konuyla ilgili sert bir ültimatomuyla karşılık bulmuştur. (NATO Rusya'yı kınadı) Buna tabii bizim sabretmemiz mümkün değil.

Nitekim dün bu konuyla ilgili evvelsi gün de ne yazık ki arzu etmediğimiz bazı adımlar atılma durumundadır ve bunu kabullenmek özellikle Türkiye'ye yakışmayacağı gibi NATO'nun da kendi prensiplerinin tamamen dışındadır ve dolayısıyla da buna karşı tavrını NATO almıştır ve bundan sonra da alacağına kesinlikle inanıyorum, çünkü Türkiye'ye yapılan saldırı NATO'ya yapılmış saldırıdır, bunun bilinmesi lazım.

Bu konuyla ilgili olarak Rusya ile olan ilişkilerimiz malumdur ama Rusya, Türkiye gibi eğer bu konuda bir çok işbirliği yapmış dostunu da kaybederse çok şeyi de kaybeder, bunu da bilmesi lazım."

Sayfa Yükleniyor...