Sağlar'a Büyükanıt'a hakaret davasında beraat

Eski bakanlardan Fikri Sağlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında açılan davada beraat etti.

Anadolu Ajansı 18.02.2010 - 18:25

Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Fikri Sağlar'ın avukatları Kemal Işkın Keleşoğlu ve Sebla Öztürk Başarır ile emekli Orgeneral Büyükanıt'ın avukatı Levent Koçer katıldı.

Avukat Koçer, Sağlar'ın bir gazetedeki köşe yazısında ''hakaret'' suçunu işlediğini öne sürerek, cezalandırılmasını talep etti.

Sağlar'ın avukatlarından Öztürk ise müvekkilinin gazeteci kimliğiyle hareket ettiğini, yazısının içeriğinde hakaretin söz konusu olmadığını, bu nedenle müvekkilinin beraatını talep etti.

Esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan, Sağlar'ın beraatına karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Savcının mütalaasının ardından kararı açıklayan Hakim İrfan Adil Uncu, sanığın gazeteci sıfatıyla kaleme aldığı yazının bütünü ele alındığında, sert ve çarpıcı bir üslupla dile getirilmiş haber, yorum ve eleştirileri içerdiğini belirtti.

Hakim İrfan Uncu, sonuç itibarıyla yazının kamuoyu oluşturma amacı aşılarak özel kasıtla görüşmeye katılanların şeref ve saygınlığını rencide edebilecek noktaya ulaşmadığı kanaatine varıldığından, sanığın beraatına karar verdiğini kaydetti.

Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Başbakan Erdoğan ''müşteki'', eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Büyükanıt ise ''mağdur'' sıfatıyla yer alıyordu.

İddianamede, Sağlar'ın, 15 Mayıs 2008'de Birgün gazetesinde yayımlanan, ''Büyükanıt'a dosya verildi mi?'' başlıklı köşe yazısında, ''Başbakan Erdoğan'ın, başkalarını karalamak ve kötülemek amacıyla o kişileri suçlayan, o kişiler hakkında dosyalar hazırlayan ve hazırlatan biri olduğunu ima ederek ya da ileri sürerek, Erdoğan'ın şeref ve saygınlığını rencide edip hakarette bulunduğu'' öne sürülüyordu. Fikri Sağlar'ın aynı yazıda, ''Yolsuzluk yapan biri durumuna soktuğu Büyükanıt'ın da şeref ve haysiyetini rencide edici beyanlarda bulunduğu'' ileri sürülen iddianamede, Sağlar'ın ''hakaret'' ve ''iftira'' suçlarından hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...