Kayıp çocuk sayısının 27 bin olduğunu yalanlayan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, gerçek sayının bin 142 olduğunu söyledi.

Şahin, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen bakanlığının 2013 Yılı Bütçesi üzerinde konuştu.

BDP'liler Şahin'in sunumu başlamadan Kurul'u terk etti.

BDP'li milletvekillerinin yerlerinde olmadığını görünce, ''Gizlendiler mi bilemiyorum, sıraların altına mı oturdular bilemiyorum, kontrol etmek lazım'' ifadesini kullandı.

'BİBER GAZINI 18 YIL STOKLAYACAK DEĞİLİZ'
Şahin, konuşmasında toplumsal olaylarda yoğun olarak kullanılması nedeniyle eleştirilere konu olan biber gazlarıyla ilgili bilgi verdi.

Biber gazının raf ömrünün 4 yıl olduğunu belirten Şahin, ''Raf ömrü 4 yıl olan biber gazını 18 yıl stoklayacak kadar öngörüsüz değiliz. Eğer böyle yaptıysak, bundan şikayet etmemeniz lazım. 5. yılda o gazlar etkisiz olacak demektir'' ifadesini kullandı.

'TERÖRLE MÜCADELE DEVAM EDECEK'
'Terörle mücadelenin son terörist kalmayıncaya kadar devam edeceğini' dile getiren Şahin, güvenlik güçlerinin uyuşturucu çetelerine yönelik operasyonlarıyla terör örgütünün finansman desteğinin engellendiğini söyledi.

Bakan kayıp çocuk sayısına ilişkin rakamsal bilgiler de verdi. '27 bin çocuğun kayıp olduğunu'na yönelik haberlerin yalan olduğunu ifade eden Şahin, "Jandarma ve polis bölgesi dahil bugün itibarıyla kayıp çocuk sayısı bin 142'dir" dedi.

'YELLENME' GERGİNLİĞİ
Sunum öncesinde ise Şahin ile BDP'li vekiller arasında gerginlik yaşandı.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in polisin toplumsal olaylara müdahalesini eleştirdiği konuşmasında kullandığı 'Ağzından yellenen valiler' ifadesi Şahin'in tepkisine neden oldu.

Görüşmeler sırasında BDP adına söz alan Önder, kürsüye polisin bir cenaze sırasında yaptığı gazlı müdahaleyi gösteren bir fotoğraf getirdi.

Elindeki bir fotoğrafı gösteren Önder, ''Burada, gaz bombalarıyla iki tabuta müdahale ediyorlar. Talep, '500 metrelik yoldan yürüyerek cenazemizi defnedeceğiz' diyorlar. Ölüye yumuşaklıkla muamele edilir. Bu olay, on gün önce oldu. Bu fotoğrafta da annesi var. Siz, bu topraklara gelmeden önce Kürtler, bu toprakların kadim haklarından biriydi. Cenazeye, cenaze cemaatine bu yapılır mı?'' diye konuştu.

Önder, Kürtler'in, ''demokratik özerklik'' önerdiğini ifade ederek, ''Demokratik özerklik, bölünmüş olan bu ülkede, Kürtlerin bu ülkeyi bütünleştirme çabasıdır. Kürtler, federasyon, ayrılık isteseler bunu söylemekten imtina edecek adamlar değil'' dedi.

Önder'in, ''Bölgede ağzından yellenen valileriniz'' yönündeki ifadesine İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tepki göstererek, Önder'in terbiyeli olmasını istedi.

Bunun üzerine BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, ''Önce sen terbiyeli ol'' diyerek ayağa kalktı. Ardından Bakan Şahin'in yanına gelen Buldan ayağını göstererek, "Bakın ayağımda hala sizin polisinizin attığı bombanın izi var" diye konuştu.

Kısa süren tartışmanın ardından Önder, kürsüden ayrılarak, Bakan Şahin'in yanına gitti. Önder, elindeki fotoğrafı Şahin'in önüne bırakarak, ''Bu da annesi'' dedi.