Seferihisarlı yerel üreticilerin ve kadınların desteklenmesi amacıyla kurulan ve Girit kabağından karabaş otu reçeline kadar 130 çeşit ev yapımı ve organik gıda ürünün satışa sunulduğu ''Seferipazar'' adlı internet sitesi, kuruluş amacı ve yakaladığı başarıyla dikkat çekiyor.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ''cittaslow-sakin şehir'' ilkeleri doğrultusunda daha önce hayata geçirdikleri ''üretici pazarları'' ve ''kadın kooperatifi'' uygulamalarını, bir süre önce sanal ortama taşıma kararı aldıklarını ve ''www.seferipazar.com'' adlı alışveriş sitesini oluşturduklarını belirtti.

Seferipazar'ın yakaladığı başarının, üreticilere ve kadınlara ait olduğunu, belediyenin sadece onlara destek olduğunu ifade eden Soyer, şunları söyledi: ''Kadınlara lojistik destek sağlıyoruz. Onların paketlemeden fatura takibine kadar tüm işlemlerini biz üstleniyoruz ve tüketiciye bu işin arkasında 'Seferihisar Belediyesi vardır' diyoruz. Üretici kadınlar da hızla işlerini büyütüyorlar.''

Soyer, Seferipazar'da satışa sunulan ürünlerin tümünün güvenilir, taze ve temiz olduğunu, üretici kadınların da düzenli olarak müşteri memnuniyetini araştırdıklarını ve bu yönde çalışma yaptıklarını ifade etti.

Seferihisarlı üreticilerin, kadınların, bu siteyle Türkiye'nin her yerine ürünlerini gönderebildiğini belirten Soyer, yakın zamanda yurt dışına yönelik satışlarının da artmasını beklediklerini söyledi.

Soyer, Seferipazar'ın her kesime hitap eden bir sanal üretici pazarı olduğunu ve Seferihisarlı çiftçilerin, kadınların ürünlerinin birçok ünlü isim tarafından da tercih edildiğini dile getirerek, ''Çok ünlü müşterilerimiz de var. Çok değer verdiğimiz, çok saygın isimlerin memnuniyetini kazanmış olmak kadınlarımızı çok mutlu ediyor'' dedi.
 
Seferipazar internet sitesinin yöneticisi Yasemin Karabulut ise sitede yerel üreticiler tarafından Girit kabağından, karabaş otu reçeline, hindibadan ebegümecine, ''taş devri'' adını verdikleri organik yumurtadan, geleneksel taş baskı yöntemiyle elde edilmiş zeytinyağına kadar 130'a yakın doğal ürünün satışa sunulduğunu söyledi.

Yurt içinden Ankara, İstanbul ve Antalya başta olmak üzere birçok noktadan sipariş aldıklarını ve bu siparişleri haftanın 2 günü kargoyla adreslerine ulaştırdıklarını anlatan Karabulut, ''Her hafta 150-300 kilo arası sipariş alıyoruz. Ege otları ve Seferihisar mandalinası en çok ilgi gören ürünlerimiz'' dedi.

Karabulut, site müşterileri arasında Sezen Aksu, Tarkan ve Nil Karaibrahimgil gibi ünlü isimlerin de yer aldığını belirterek, bu ünlülerden Sezen Aksu'nun taş baskı zeytinyağı, Tarkan'ın da bu ürünün yanı sıra Seferihisar mandalinası, reçel ve peynir sipariş ettiğini, Nil Karaibrahimgil'in ise daha çok Ege'ye özgü otları tercih ettiğini sözlerine ekledi.