Başbakan Davutoğlu: Saldırıyı gerçekleştiren YPG mensubu

Ankara'daki patlamada YPG bağlantısının tespit edildiğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, saldırının failinin de Salih Neccar isimli terörist olduğunu açıkladı.

ntv.com.tr 18.02.2016 - 10:31 | Son Güncelleme : 18.02.2016 - 13:11

Başbakan Davutoğlu: Saldırıyı gerçekleştiren YPG mensubu
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar basın toplantısında Başbakan Davutoğlu'nun yanında yer aldı.

Başkent Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının faili belli oldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırının YPG mensubu Salih Neccar isimli terörist tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a, taziye ziyaretinde bulunan Davutoğlu, görüşmenin ardından Genelkurmay Karargahı'nda basın toplantısı düzenledi.

Saldırının faillerinin tümüyle aydınlatıldığını söyleyen Davutoğlu, "Kesin bir şekilde bu saldırının Türkiye içindeki bölücü terör örgütü mensuplarıyla ve Suriye'den sızan YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmış bulunmaktadır" dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

"Bu intihar saldırısını gerçekleştiren Salih Neccar isimli kişi Kuzey Suriye'nin Amuda şehrinde 1992'de doğmuştur. Saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konmuştur. İstihbari ve emniyet çalışmalarımız sonucunda 9 kişi gözaltına alınmıştır. Soruşturma derinleşerek sürdürülmektedir. Bu saldırının her aşamasında katkıda bulunan bütün unsurlar tek tek ortaya çıkartılacak ve adalete teslim edilecektir.

Elimizde bütün deliller mevcut, nereden gelmişler, nasıl organize olmuşlar, bölücü terör örgütü, bunlar nerede...Bu detayları vermiyorum ama bizce malumdur ve bütün ülkelere de bu bilgiler aktarılacaktır. Bugün Dışişleri Bakanlığı'na talimat vereceğim, başta P5 üyeleri olmak üzere bütün ülkelere dağıtılacak ve 'YPG terör örgütü değildir' diyenlere de belgeleriyle ortaya konulacak."

27 TSK MENSUBU, 1 SİVİL MEMUR

Davutoğlu, saldırıda Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 27 vatandaş ve 1 sivil memurun hayatını kaybettiğini dile getirdi ve "Şehitlerimizin isimleri Genelkurmay ve İçişleri Bakanlığımızca açıklanacak" dedi.

"YENİ GÖZALTILAR OLABİLİR"

Saldırıyla ilgili soruşturma devam ettiği için detaylı bilgi vermekten kaçınan Başbakan, 9 kişinin gözaltında olduğunu ve yeni gözaltılar olacağını kaydetti.

"MECLİS'İN ÇALIŞMAYA DEVAM ETMESİ TAKDİRE ŞAYAN"

Saldırının Meclis'e çok yakın bir yerde gerçekleştirildiğini hatırlatan Başbakan, "Buna rağmen Meclisimizin çalışmalarını sürdürmüş olması takdire bence şayan bir gelişmedir. Grup Başkanvekillerimizle istişare ettiğimizde de kendilerine şu talimatı vermiştim: Tam da terör odaklarının temel hedefi siyasi hayatı, sosyal hayatı dumura uğratmak, yavaşlatmak, durdurmaktır. Her ne suretle olursa olsun kendisine TBMM milletimizin tevdi ettiği görevi yerine getirmek üzere oturumlarına ara vermeyecektir" diye konuştu.

HDP'YE KINAMA

Davutoğlu'nun Meclis'teki ortak deklarasyona imza atmayan HDP'yi ise eleştirdi.  "Ortak bir deklarasyon yayınlama konusunda bir partinin gösterdiği uzlaşmaz tutumunu da buradan şiddetle kınıyorum" diyen Davutoğlu,"Terör konusunda dahi tavrını ortaya koyamayan, masum, akşam çocuklarıyla oturmak üzere görevini yapıp evine dönmek üzere olan insanlara bu saldırıyı kınamayanların insanlık vicdanından, demokrasiden bahsetme hakları yoktur" ifadelerini kullandı.

"70 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Dün TSK'nın Kuzey Irak'a düzenlediği hava harekatına ilişkin de bilgi veren Davutoğlu, "Dün saat 21.30 itibarıyla Haftanin civarında bölücü terör örgütü unsurları ve kamplarına dönük çok etkili ve istihbari bilgilere dayalı kapsamlı bir operasyon yapılmıştır" dedi.

Başbakan operasyona ilişikin şu bilgileri verdi: "İstihbari bilgiden kastım şudur, burada bölücü terör örgütünün önemli elebaşlarının da bulunduğu bir anda gerçekleştirilen bir operasyon. Haftanin civarında şu ana kadar da 70 civarında bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. İsimleri bizde mahfuz."

"SURİYE DOĞRUDAN SORUMLU"

"Türkiye'ye düşman bir örgütü doğrudan veya dolaylı destekleyenler de Türkiye için bu anlamda dost hüviyetini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Halkımızı başkentimizde tehdit eden bir terör örgütüne müsamaha gösterilmesini mazur görmemiz söz konusu olamaz" ifadelerini kullanan Başbakan şu değerlendirmeyi yaptı:

"YPG, Suriye rejiminin bir piyonudur ve bu saldırıdan Suriye rejimi doğrudan sorumludur. Suriye rejimine dönük her türlü tedbiri alma hakkı da bizde mahfuzdur. 

RUSYA'YA ELEŞTİRİ: KINAMA YETMEZ

YPG'yi ofis açarak destekleyen ülkeler var. Son dönemde, YPG'nin Azez'e doğru ilerlemesi için hava desteği veren ve masum halka karşı ağır bombardıman yapan Rusya'yı da bir kez daha terör örgütünü Suriye'deki masum halka ve Türkiye'ye karşı kullanmama konusunda uyarıyorum.

Dün Rusya bu terör saldırısını kınadı. Bu iyiye işaret ama kınama yetmez. Türkiye'ye dönük terör piyonu kullanmaya niyet eden herkes bilsin ki bu terör oyunu, terör piyonu döner bumerang gibi onları da vurur."

"MASAYA DAVET ETMEK İSTEYENLERE SESLENİYORUM"

Başbakan Davutoğlu, PYD'nin Cenevre'deki Suriye görüşmelerine çağırılmasına yönelik tartışmaya da değindi. "YPG bölücü terör örgütünün bir parçasıdır ve birlikte hareket etmektedirler" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bu saldırı bütün dünyaya açık bir şekilde bunu gerçekleştirmiş olsun. YPG terör örgütü değildir diyenlere belgeleriyle ortaya konulacaktır. YPG'yi sanki demokratik bir unsur gibi masaya davet etmek isteyen örgütlere de buradan, bu terör saldırısı sonrası bir kez daha sesleniyorum.

Nasıl El Kaide masaya oturamazsa, nasıl DEAŞ masaya oturamazsa, terör örgütü olan YPG de masaya oturamaz. Eğer oturacak olursa, daha dün Suriye Temsilcisinin de ifade ettiği gibi, katil rejimle birlikte katiller arasında belki yer alabilir, o bizi ilgilendirmez."

"EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE MUKABELEDE BULUNULACAK"

Davutoğlu, saldırının sorumlularının adalete teslim edilmesinin yanında, Türkiye dışında bunun kaynağı olan unsurlara da karşılık verileceğini belirtti ve şunları kaydetti:

"Ne zaman, hangi şartlarda, ne gün, hangi mukabelede bulunacağımız da bizce mahfuzdur. Yani kesinlikle bu saldırının bedeli ödetilecektir. Bu bedelin ne olduğu, ne zaman olacağı, nasıl gerçekleşeceği bizde mahfuz olmak üzere her türlü meşru müdafaa da dahil tedbiri sınırda alacağız. Bu hain unsurları ve dış güçlerin piyonlarına karşı da hiç tereddüt göstermeden en şiddetli şekilde mukabelede bulunulacaktır."

DAVUTOĞLU'DAN YARALILARA ZİYARET

Davutoğlu, ardından saldırıda yaralananları, ziyaret etti. Davutoğlu, Ankara Numune Hastanesine yaptığı ziyaretin ardından Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Komutanlığına geçti. GATA'ya gelişinde yetkililerce karşılanan Davutoğlu'na, yaralıların durumu hakkında GATA Komutanı Korgeneral Ömer Paç tarafından bilgi verildi.Davutoğlu'nun ziyareti, yaklaşık yarım saat sürdü.

Sayfa Yükleniyor...