Samsung Electronics en yeni SSD (solid state disk) modelini kullanıcılara sundu. 100 GB’lık, çevreye duyarlı özelliklere sahip sabit disk, tipik sabit disk sürücülere oranla enerji giderlerini yüzde 75 oranında düşürmeyi vaat ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD - Las Vegas’ta düzenlenen Veri Depolamaya Yönelik Öngörüler Konferansı’nda pazara sunulduğu duyurulan yeni SSD’nin, kesintisiz çoğul ortam iletimi, ısmarlama video ve finansal hareket işlemleri gibi yoğun içerikleri dağıtım ve iletim ortamlarına yönelik tasarlandığı bildirildi. Ürün aktif moddayken 1.9 wat enerji, bekleme durumdayken de 0.6 watt enerji kullanıyor. HDD’ler ise aktif moddayken 8-15 wat, çalışmaz durumdayken 1-2 wat enerji kullanıyor.

Daha fazla güvenilirliğe ve performansa olan talebin artması SSD kullanımını teşvik ediyor. Samsung dizüstü kişisel bilgisayarlar için 8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB ve 256GB’lık SSD’ler ve işletmelere yönelik olarak da 25GB, 50GB ve 100GB’lık SSD’ler sunuyor.

SSD flaş teknolojisi gigabit bazında Fiber Kanal’a göre 30 kat daha fazla maliyetli olabilir ancak, SSD maliyetleri her yıl %50-70 düşmeye devam ediyor. En son teknoloji ile üretilmiş olan Sabit Disk Sürücü (HDD) gigabit başına 4-5 USD’a malolurken, SSD’ler gigabit başına 50-60 USD’a maloluyor.

Samsung Electronics Türkiye IT Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep, “Özellikle büyük ve orta ölçekli işletmelerdeki veri merkezlerinin enerji tüketim oranları ile ilgili birşeyler yapılması gerektiği aşikardır. SSD’ler en uygun seçenektir, zira veri merkezlerinin performans ve kapasitesini artırırken, enerji giderlerini de düşük tutarlar.” şeklinde konuştu.

Yeni ürünün 2009 ilk çeyreği içerisinde satışa sunulacağı bildiriliyor. Ürünün Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz belli değil.