Sedat Peker’e 11 yıl hapis istemi

Sedat Peker hakkında, terör operasyonlarıyla ilgili yayınlanan bildiride imzası olan akademisyenler için kullandığı ifadeler nedeniyle 11 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

İHA 07.11.2016 - 20:13 | Son Güncelleme : 07.11.2016 - 20:22

Sedat Peker’e 11 yıl hapis istemi

Sedat Peker hakkında, "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisinde imzası bulunan akademisyenlere yönelik sözleri nedeniyle 11 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

2016 yılı Ocak ayında çok sayıda akademisyenin imzasıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin PKK terör örgütüne karşı yürüttüğü mücadele kapsamındaki uygulamalara yönelik eleştiriler içeren "Barış İçin Akademisyenler Bildirisi" adlı bildiri yayınladığı aktarılan iddianamede şüpheli Sedat Peker’in bizzat kullandığı internet sitesinde bu bildiriyi eleştiren bir yazı yayınladığı belirtildi.

İddianamede şüpheli Peker’in "Sözde aydınlar çanlar ilk önce sizin için çalacak" başlıklı yazıda yer alan “oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” sözleri nedeniyle müştekilerin suç duyurusunda bulunduğu hatırlatıldı.

İddianamede şüpheli Sedat Peker hakkında, "tehdit" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarından toplam 1 yıl 4,5 aydan 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

Peker, önümüzdeki günlerde Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Sayfa Yükleniyor...