Şehitler Kürtçe ağıtlarla

İskenderun'daki terör saldırısında şehit olan erlerden üçü daha toprağa verildi.

Anadolu Ajansı 01.06.2010 - 17:30

Şehitler Kürtçe ağıtlarla

Hatay'ın İskenderun ilçesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığı'nda askeri araca teröristler tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda şehit olan erlerden üçü bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Deniz Piyade Er İsmail Kartal'ın cenazesi Erzincan'ın Kemah ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Er Kartal'ın cenazesi askerlerin omzunda tören alanına getirildiği sırada, şehit yakınları fenalık geçirdi. Acılı anne Neriman Kartal ile şehidin yakınları, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Türkçe ve Kürtçe ağıtların yakıldığı törende, daha sonra Erzincan Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Cemevi Görevlisi Ali Demir cenaze namazını kıldırdı.

Duaların okunduğu törenin ardından askerler tarafından araca alınan şehidin cenazesi, kortej yürüyüşü eşliğinde yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Kemah Sultan Melik Mezarlığı'na götürüldü.

Ay yıldızlı bayrakların açıldığı yürüyüşte, terör örgütü PKK ve İsrail aleyhine sloganlar atıldı.

Şehit Kartal'ın cenazesi, daha sonra dualar eşliğinde Kemah Sultan Melik Mezarlığı'nda toprağa verildi. Bu arada, cenaze töreninde geniş güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik önlemleri kapsamında 2 kobra helikopteri de tören boyunca ilçe üzerinde uçuş yaptı.

ASLAN'IN TÖRENİNDE DE KÜRTÇE AĞITLAR YAKILDI
Deniz Muhafız Er Serhat Aslan'ın cenazesi İzmir'de toprağa verildi.

Bostanlı Beşikçioğlu Camisi'nde düzenlenen askeri törende Mardinli şehidin Babası Hamit Aslan'ın tören boyunca metanetini koruduğu gözlenirken, anne Hanife Aslan'a bir kadın subay refakat etti. Kadın subay elini tuttuğu şehit annesine destek verdi. Bir ara fenalaşınca sağlık ekiplerince cami bahçesinde dinlendirilen şehit annesi, okunan duaya, dinlendiği yerde ellerini açarak eşlik etti.

Diğer yandan cenaze töreninden önce Aslan ailesi Gaziemir ilçesinde, yakınlarına ait arazide kurulan çadırda taziyeleri kabul etti. Cenazenin buradan geçişi sırasında bazı kadınlar Kürtçe ağıt yaktı.

ERHAN TERLETME İSTANBUL'DA TOPRAĞA VERİLDİ
Topçu Er Erhan Terletme için Selimiye Camisi'nde askeri tören düzenlendi. Askerler, Terletme'nin Türk bayrağına sarılı naaşı başında saygı nöbeti tuttu. Şehit erin annesi Fatma ile babası Necati Terletme, cami avlusunda taziyeleri kabul etti.

Terleme'nin cenazesi, burada öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından bir süre eller üzerinde taşınarak top arabasına konuldu. Top arabasında da askeri manga eşliğinde bir süre taşınan cenaze, daha sonra götürüldüğü Paşabahçe Mezarlığı'nda defnedildi.

Cenaze namazı öncesinde tabutun başına gelen anne Fatma Terletme ile bazı yakınları, şehit erin naaşına sarılarak ağladı.

Bu arada, gazi üniformalı bir dedenin de tabutun başına gelerek dua ettiği, askeri kasaturasını havaya kaldırarak şehide saygı gösterdiği izlendi.

Terletme'nin cenazesi cami avlusundan götürüldüğü sırada törene katılan vatandaşlar, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde sloganlar attı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...