Şener’in ilk işi bu kitabı okumak

Memleketi Sivas’tan Bağımsız olarak girdiği seçimleri kaybeden Türkiye Partisi’nin eski genel başkanı Abdüllatif Şener “Bu, bir yenilgi değil, zaferdir” dedi. Şener, bundan sonra yapacağı ilk işi de açıkladı: Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri kitabını okumak.

Haberler 13.06.2011 - 17:25

Partisi Genel Başkanlığı görevinden istifa ederek bağımsız aday olarak giren, ancak milletvekili seçilemeyen Abdüllatif Şener, bir basın toplantısı düzenledi.

Yıllarca Sivas'tan seçilerek siyaset yaptığını, Türkiye'nin izlediği bir siyaset adamı olarak bu dönemde de memleketinden bağımsız aday olduğunu hatırlatan Şener, seçim çalışmasında kendisine destek olanlara teşekkür etti.

Seçimde 17 binin üzerinde oy aldığını, bu rakamın az olmadığını aktaran Şener, ''İnsanlık tarihini her zaman tek bir kişi, yüreklilikle, cesaretle, kararlılıkla yürüyerek değiştirmiştir. Sivas'ta 17 bin yiğit insan var, Sivas'ta 17 bin yiğit kadın ve erkek var. Ben Sivas'ımızın bu yiğit insanlarını kutluyorum, tebrik ediyorum'' diye konuştu.

Mücadelesinin Türkiye'nin geleceği için olduğunu dile getiren Şener, şunları kaydetti: ''Ama şuna da inanıyorum ki, bazen zaferlerin en büyüğü yenilgi olanıdır. İnsan bazen kaybettiğini hissettiği, gördüğü anda en büyük zaferi kazanmış olabilir. Ben bu seçim sonucunu bir yenilgi olarak değil, bir zafer olarak, bir başarı marşı olarak, bir başarı türküsü olarak hafızalarda yer etmesi gerektiğini düşünüyorum.''

HİTLER'İ HATIRLATTI
Şener şunları söyledi: “Yeryüzünde büyük heyecanlar oluşturan büyük önemli siyasilerin tamamı ülkelerini felakete sürüklemiştir. Hitler’den daha büyük coşkuyla iktidara gelen 20 Yüzyıl’da başka bir dünya lideri yoktur. Hitler’in karizmatik yapısıyla oluşturduğu rüzgarın ardından Alman halkı o zamana kadar hiç çekmediği ızdırabı, parçalanmayı ve elemi çekmiştir. Saddam bir zaman Irak’ta efsaneydi. O efsane Irak halkına tarihin en büyük acılarını çektirmiştir.

Ben seçim kampanyası boyunca ülke gerçeklerini anlatmaya çalıştım. Suskun ortamda tek başıma ’Kral çıplak’ diye haykırmaya çaba sarf ettim. İçinde bulunduğumuz koşulların küresel güç merkezlerinin oluşturduğu algı ve kurgular etrafında yanlış şekillendiğini haykırdım ve duyurmaya çalıştım. Görevimi yaptığımı düşünüyorum.”

YAPACAĞI İLK İŞ
Bundan sonra siyasette nasıl yol izleyeceğine, partisinin karar organı ve il başkanları ile yapacakları değerlendirmeden sonra vereceğini belirten Şener, "Bu karardan önce yapacağım ilk iş, bir zamanlar çok popüler ve tartışılan bir kitap vardı. Kütüphanemde olmasına rağmen okuyamamıştım. Barrington Moore’un 'Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri' isimli kitabı var. Bin sayfaya yakın bir kitap. İlk yapacağım iş o kitabı okumak olacak" diye konuştu.

YOLLARDA 15 KİLO VERDİ
Seçim çalışmalarını 16 Nisan’da başlatan Abdüllatif Şener’in il, ilçe ve köyler olmak üzere toplam 70 bin kilometre yol katettiği öğrenildi. Seçmenlerle şipşak fotoğraf çektiren Şener’in bu çerçevede 40 bin fotoğraf dağıttığı kaydedildi.

Yoğun seçim çalışmaları kapsamında Abdüllatif Şener’in bir hayli zayıfladığı da gözlendi. Sivas’a geldiğinde 86 kilo olan Şener’in toplam 15 kilo vererek, 71 kiloya düştüğü belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...