SGK: Kılıçdaroğlu için emir almadık

SGK Başkanı Emin Zararsız, Başbakan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun görev yaptığı dönemin araştırılması için talimat vermediğini söyledi.

Anadolu Ajansı 29.05.2010 - 15:42

Bir gazetede ''Korku Dağları Sardı'' başlığıyla çıkan haberde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK ve Bağ-Kur Genel Müdürlüğü yaptığı 1991-1999 yılları arasındaki dönemin araştırılması yönünde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız’a talimat verdiği iddia edilmişti.

SGK Başkan Emin Zararsız, bu konuyla ilgili bugün bir açıklama yaptı.

Zararsız, şunları kaydetti:

''Haberde konu edildiği gibi Sayın Başbakan'ın, tarafıma Sayın Kılıçdaroğlu'nun görev yaptığı dönemin araştırılmasına ilişkin sözlü ya da yazılı herhangi bir talimatı olmamıştır. Ayrıca bu yönde şahsımın, Teftiş Kurulu Başkanlığına bir talimatı bulunmamaktadır. Dolayısıyla böyle bir soruşturma kurumumuzca yürütülmemektedir.

Yayımlanan haberde yer verilen iddialar tamamen gerçek dışı ve hayal ürünüdür. Söz konusu haber, teknik ve hukuki olarak pek çok yanlışlarla doludur. Zira, SSK Genel Müdürlüğü yapan bir kişi hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişlerinin inceleme ve soruşturma yapması hukuken mümkün değildir.

Bunlar hakkında inceleme ve soruşturma, sadece bakanlık ve Başbakanlık müfettişleri tarafından yapılabilmektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...