Sigara yasağını yumuşatmak için teklif

CHP Milletvekili Şevket Köse, ''Kişilerin sigara kullanma özgürlüğünün kısıtlanmaması gerektiği'' düşüncesiyle, sigara yasağını yumuşatmak için kanun teklifi verdi.

Anadolu Ajansı 30.12.2009 - 11:11

Sigara yasağını yumuşatmak için teklif

Sigara içmediği halde sigara yasağının kapsamını genişleten yasaya red oyu veren CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunda değişiklikle ilgili TBMM Başkanlığına kanun teklifi sundu.

Teklif, özel hukuk kişilerine ait lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri içilen ve içilmeyen bölmeler yapılmasını öngörüyor.

Teklife göre, işletmelerde yapılabilecek bu bölmelerin niteliklerini belirlemek amacıyla Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu, yönetmelik hazırlayacak. Yönetmeliğin düzenlenmesinde, Sağlık Bakanlığının, meslek örgütlerinin görüşlerine başvurulacak.

Tütün ürünlerinin kullanım yasağının yürürlüğünün 1 yıl sonraya ertelenmesini de öngören teklifin gerekçesinde, sigaranın yasaklanmasının, toplum sağlığına büyük katkı sağlayacağı, gelecek kuşakların tütün ürünlerine olan bağımlılığının en aza indirilmesinin, dolaylı olarak toplum sağlığı konusunda olumlu bir adım olacağı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...