Sınırdaki patlama kamerada

Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 4'ü Türk 13 kişinin öldüğü patlama güvenlik kamerasına böyle yansıdı.

Anadolu Ajansı 12.02.2013 - 18:36

Sınırdaki patlama kamerada

Hatay'da 14 kişinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin yaralandığı Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlama anının görüntüleri yayımlandı.

Görüntülerde, Suriye tarafından gelen açık renkli bir aracın 14.14'te ara bölgeye park ettiği ve araçtan 3 kişinin çıktığı görülüyor.

Araçtan inen kişilerden 2'si Suriye tarafına geri dönerken diğer kişi görüntüden kayboluyor.

Patlama neticesinde araçtan geriye bir şey kalmazken, etraftan geçen bazı araçların da alev topuna döndüğü ve uzak noktalara savrulduğu görüntülere yansıyor.

Patlamanın etkisiyle sınır kapısının Suriye tarafına bakan güvenlik kamerası tahrip oluyor.

Türkiye tarafındaki kamerada ise patlamayla birlikte sınır kapısındaki duvarların yıkıldığı, çevredeki vatandaşların kaçıştığı, araçların alev topuna döndüğü görülüyor.

GÜLER: SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler, görüntülerde bombalı aracın Suriye tarafından geldiğinin açıkça görüldüğünü söyledi.

Patlamayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü dile getiren Güler, 'saldırıda hayatını kaybeden 10 kişiyle ilgili kimlik tespit işlemlerinin henüz tamamlanmadığını' söyledi.

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgilere göre bomba yüklü araçta biri kadın 3 Suriyeli bulunuyordu.


Cilvegözü Gümrük Sahası’na 21 metre mesafede park edilen ve 3 kişinin inmesinin ardından uzaktan kumandayla patlatılan araçta 35 ile 50 kilogram arasında patlayıcı bulduğu tahmin ediliyor.  

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan da patlamayla ilgili bir açıklama geldi.

Patlamanın terör saldırısı olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Saldırı nereden gelirse gelsin şiddetle kanıyoruz. Ardında kimlerin olduğuna dair araştırma sürüyor" diye konuştu.

Davutoğlu, açıklamasında patlamada Suriye politikası nedeniyle hükümeti suçlayan muhalefeti de eleştirdi ve "Buradan siyasi rant hesabı içine girmemek gerekir çünkü bu hepimize dönük, ülkemize, Suriye halkına ve insanlığa dönük bir saldırıdır" ifadelerini kullandı.

AB: TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ
Saldırıyla ilgili Avrupa Birliği'nden de bir açıklama geldi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, her türlü teröre karşı mücadelede, Türk makamlarının yanında olduğunu bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...