Sinop'ta yine gerginlik

Sinop'un Durağan ilçesinde yaşanan arbedede hayatını kaybeden gencin cenazesi, toprağa verildi. Yürüyüş yapmak isteyen gruba polis ekipleri biber gazıyla müdahale etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.09.2016 - 16:34 | Son Güncelleme : 13.09.2016 - 16:35

Sinop'ta yine gerginlik

Sinop'un Durağan ilçesinde 11 Eylül'de iki grup arasında çıkan arbedede yaralanan 15 kişiden biri olan ve tedavi gördüğü hastanede esinde dün akşam saatlerinde yaşamını yitiren Soner Kara'nın (16) cenazesi, ailesi ve yakınlarınca hastane morgundan alınarak ilçeye getirildi.

Kara'nın cenazesi, evinde helallik alınmasının ardından Merkez İsmail Bey Camisi'ne götürüldü.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazına Soner'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Sinop Valisi Hasan İpek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Durağan Kaymakamı Turan Soğukoluk ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Namazının ardından Kara'nın cenazesi, ilçe mezarlığında defnedildi.

ÜÇ KİLOMETRE YÜRÜDÜLER

Cenazeye katılan kalabalık ve yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki mezarlığa yürüyerek giden grup, Türk bayrakları açarak, çeşitli sloganlar attı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Bu arada, tarafların yeniden karşılaşmaması için Sinop Valiliğince yoğun güvenlik tedbirleri alındı.

Sinop'taki polis ve jandarma ekiplerine ek olarak Çorum ve Kastamonu'dan jandarma birlikleri, Giresun, Ordu ve Samsun'dan çevik kuvvet polisleri takviye destek olarak bölgede görevlendirildi. Güvenlik güçlerince cenaze dolayısıyla ilçenin giriş ve çıkışında arama noktası oluşturuldu.

Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen kişilerin yaşadığı mahalleye giden yollar da güvenlik güçleri tarafından kapatıldı.

BİBER GAZLI MÜDAHALE

Bu arada, Soner Kara'nın cenazesinin ardından, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilenlerin yaşadığı köye yürümek isteyen gruba güvenlik güçleri müdahale etti.

Ekipler, uyarılara rağmen dağılmayan gruba biber gazıyla müdahalede bulundu. Grup, daha sonra yeniden ilçe merkezine döndü.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMİŞTİ

Durağan'dan önceki akşam iki grup arasında kavga çıkmış, 15 kişinin yaralandığı olayın büyümesi üzerine kaymakamlık tarafından ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Güvenlik güçlerince gece saatlerinde kontrol altına alınan gerginliğin ardından 5 kişi gözaltına alınmış, 3 köy muhtarı görevden uzaklaştırılmıştı.

Tüfekle vurularak yaralanan Soner Kara, Sinop'taki ilk müdahalesinin ardından kaldırıldığı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kurtarılamamıştı.

Sayfa Yükleniyor...