Bakırköy'deki bir evden yaklaşık 1,5 milyon lira değerinde ziynet eşyası çaldıkları iddia edilen iki kişiden biri ile çalıntı malları satın aldığı belirtilen kuyumcu yakalandı.

Alınan bilgiye göre, polise başvuran Irak uyruklu Serap B, Kerkük'teki bir akrabasının düğününde takılan 1,5 milyon lira değerindeki ziynet eşyasının, Yeşilköy Florya Mahallesi'ndeki evinde bulunan çelik kasadan 5 Ocak 2010 tarihinde çalındığını bildirdi.

Olayla ilgili çalışma başlatan İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, Serap B'nin binanın en üst katındaki evine çelik kapıyı kırarak giren iki kişinin, çelik kasayı alarak dışarı çıktıklarını, bu kişileri gören karşı dairedeki komşunun ''Hırsız var'' diye bağırması üzerine bina sakinlerinin toplandığını, temizlik görevlisinin de zemin kattaki çıkış kapılarını kilitlediğini belirledi.

Bunun üzerine şüphelilerin kasayı bırakıp zemin kattaki giriş kapısında toplanan bina sakinlerini silahla tehdit ederek kapıyı açtırdıkları ve dışarı çıktıkları, bir süre sonra kalabalığın dağılmasını fırsat bilerek binaya geri dönen bu kişilerin bıraktıkları kasayı alarak otomobile yerleştirip uzaklaştıkları ancak seyir halinde çarptıkları bir kamyonet sürücüsü tarafından araç plakasının alındığı tespit edildi.

Bu plakadan yola çıkan polis, otomobilin kiralanması sırasında kullanılan sahte kimlikteki fotoğrafın Ejder T'ye (26) ait olduğunu belirledi. Ejder T'nin Başakşehir Güvercintepe Mahallesi'nde annesinin evine düzenlenen operasyonda, 7 adet elmas yüzük, 2 adet silah ve 55 bin lira ele geçirildi. ''Hırsızlık'' suçundan 55 kez sabıkası bulunan Ejder T, Maltepe'de saklandığı eve düzenlenen operasyonla yakalandı.

Ejder T'nin çaldığı altınları satın aldığı iddia edilen kuyumcu Yüksel K. da Başakşehir'deki iş yerinde gözaltına alındı. Ejder T'nin kokain kullandığı, ailesi ve kendisinin lüks araçlara bindikleri ve Diyarbakır'da lüks bir evlerinin olduğu belirlendi.

Şüphelinin, ifadesinde suçlarını itiraf ettiği, ''hırsızlık'' suçunu işlemekte Türkiye'de ilk 3'e girdiğini ve kendisine 'Sinyor Cambaz' şeklinde lakap takıldığını söylediği belirtildi.

Ejder T'nin, halen aranan suç ortağıyla birlikte 6 Ekim 2009 tarihinde Okan D'nin Bakırköy'deki evinden çelik kasayla birlikte 100 bin lira değerinde ziynet eşyası, ayrıca 2 Ocak 2010 tarihinde de yine Bakırköy'de Cevat Ü'nün evinden 200 bin lira değerinde elektronik ve ziynet eşyası çaldıkları iddia edildi.