SLR benzeri (SLRB) tabir edilen makinelerin firma portföyündeki payı artıyor. Bol detaylı ve ayrılabilir objektifli SLR makinelerdeki pek çok şeyi yapabilen bu kompakt kameralar, öte yandan da yarı-profesyonelliğe geçmek isteyen amatörler için doğru birer bağlangıç kiti.

Önde gelen firmalardan Nikon’ın Türkiye’de piyasaya süreceği iki yeni makine, iki tarafta da ihtiyaçları karşılayacak üst sınıf örneklerden.

Coolpix P100, 26x zum, Nikkor ED cam lens, 26-678 mm çok geniş açılı objektif (35mm format eşdeğeri), ayrıca 1cm’ye (0.4 inç) kadar makro çekim becerisine sahip. Makinenin 3 inç boyutundaki yüksek çözünürlüklü LCD izleme ekranı, 90 derece yukarı ve 82 derece aşağı yönde hareket edebiliyor..

Firma açıklamasına göre HDR (High Dynamic Range) arkadan aydınlatmalı CMOS sensörün, herbir pikselin aldığı ışık miktarını artırarak geliştirilmiş bir hassasiyet ve daha az kumlanma sağladığı belirtiliyor. Azami ISO rakamı 3200, ancak elbette aydınlık olmayan ortamlarda 800’ün üstünü tavsiye etmiyoruz.

P100, Movie-record tuşuna basılarak 2 saate kadar stereo sesli Full HD (1080p) video kaydı yapabiliyor. Çekim sırasında optik zum ve otomatik odaklanma özellikleri kullanılabiliyor. Elbette fotoğraf ve video çekimlerinde oldukça başarılı sonuç veren titreşim azaltma işlevini de hatırlatalım.

Yeni başlayanlar için otomatik çekim modları, diyafram öncelikli ve enstantane öncelikli ayar seçenekleri P100'de mevcut. Portre çekimlerinde ten dokusunu yumuşatma, kırmızı göz önleme, gülümsemeye kilitlenme gibi ekstralar da bulunuyor.

NIKON COOLPIX L110
12.1 megapiksel, 15x optik zumlu, HD video çekebilen, fotoğraf çekimlerinde ‘önerilerde’ bulunan ve pili uzun giden L110, kolay kullanıma odaklanmış.

28 mm geniş açıdan 420 mm süper telefotoya uzun bir açı aralığına sahip lensin geniş odak menzili manzaradan grup çekimlerine, çok yakın close-up’lardan belli mesafeden çekilecek hareketli konulara kadar her tür çekimin üstesinden gelecek gibi. Makro çekimi 1cm mesafeden yapabiliyor.

Lityum AA kalem pillerle 840 fotoğraf yada 7 saate yakın HD film çekebilen cihazda, alternatif olarak sıradan alkalin yada Ni-MH şarjedilebilir pil de kullanılabiliyor.

Siyah ve koyu kırmızı renklerde satılan L110, 720p (1280 x 720) çözünürlükte çektiği video kayıtlarını HDMI bağlantısıyla HD-uyumlu bir televizyona gönderebiliyor. Güzel özelliklerden biri de saniyede 11.1 çekim hızı ile 20 kadar çekim yapma imkanı veren Sürekli Spor modu.

Makinedeki Kolay Kullanım Modu, firmanın açıkladığına göre, ortamı analiz ederek uygun sahne modunu öneriyoer. . 15 hazır mod arasında Portre, Manzara, Gece Portre, Gece Manzara, Yakın çekim, yada Tersışık gibi seçenekler var.

P100’de bulunan, 12 adede kadar yüzü otomatik olarak denetleyip ayarları kendisi yapan Akıllı Portre Modu L110’da da mevcut.