Sıradışı yanlarıyla 'Yaratıcılar'

Shakespeare'den Mark Twain'e, Picasso'dan Disney’e birçok yaratıcı isim sıradışı yanlarıyla ve bilinmeyen özellikleriyle NTV Yayınları'ndan çıkan 'Yaratıcılar'da...

14.04.2010 - 14:55

Sıradışı yanlarıyla 'Yaratıcılar'

Paul Johnson, yaratıcı ruhların çarpıcılığı ve üretkenliği üzerine yazdığı denemeleriyle Chaucer, Shakespeare, Mark Twain ve T. S. Eliot’tan Dürer, Pugin ve Viollet-le-Duc’e kadar bir dizi yaratıcı ismi sıradışı yanlarıyla ve bilinmeyen özellikleriyle gözler önüne sererken, okuyucuyu tarihin arka sayfalarında uzun ve meraklı bir yolculuğa çıkarıyor.

Jane Austen, Madame de Staël ve George Eliot’ın erkeklere ait bir dünyada seslerini duyurmak için başvurduğu farklı yolları anlatırken, Louis Comfort Tiffany onu cam yapma teknolojisi ve modada estetiğin trajik saplantılarına götürüyor.

Victor Hugo şu soruyu sorduruyor: “Yaratıcı deha, düşük zekâ ile birarada var olabilir mi?”

Ve sıra Johann Sebastian Bach’a gelince, yaratıcılıkta genetiğin rolüne odaklanma ve kilise orgunun tuhaf dünyasını keşfetme fırsatı veriyor.

Johnson, bazı denemelerinde aydınlatıcı karşılaştırmalar yapıyor: Turner ile döneminin Japon üstadı Hokusai ve iki büyük moda tasarımcısı, Balenciaga ile Dior.

'Yaratıcılar' NTV Yayınları etiketiyle kitapçılarda.

NTV Yayınları’nın bütün kitapları, internet yoluyla ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 304 08 92 numaralı çağrı merkezinden indirimli temin edinilebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...