Siyanürle cinayete çifte müebbet

İzmir'de siyanür içirdiği anne ve babasının ölümüne neden olan Mahmut Can Kalkan'ın cezası belli oldu. Tutuklu sanık, iyi hal indirimiyle 2 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 28.01.2021 - 12:20 | Son Güncelleme : 28.01.2021 - 12:35

Siyanürle cinayete çifte müebbet

Siyanürle cinayette karar çıktı. Anne ve babasını öldüren sanık, 2 kez müebbet hapse mahkum oldu.

Olay, 2 yıl önce İzmir'in Bayraklı ilçesinde yaşandı. Üniversite öğrencisi Mahmut Can Kalkan, internetten satın aldığı siyanürü limonataya karıştırıp ailesine ikram etti.

Limonatayı içen anne ve baba yaşamını yitirdi. Onların fenalaştığını gören 16 yaşındaki kardeş Emir Can ise içeceği reddetti. Arbede anında bardak devrilince siyanür çocuğun üzerine döküldü.

Mahmut Can Kalkan, Emir Can Kalkan ve küçük kardeşleri Mehmet Taha, siyanürden etkilenip hastaneye kaldırıldı.

Kardeşler, tedavilerinin ardından taburcu oldu. Adliyeye sevk edilen Mahmut Can Kalkan tutuklandı, hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde hazırlanan raporda, sanıkta akıl hastalığı olduğu belirtildi.

Mahkeme, raporun ayrıntı içermemesi nedeniyle İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan yeni rapor istedi. Bu kez akıl hastalığına rastlanmadığı belirlendi.

Çelişki üzerine üçüncü kez rapor alındı. O da sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu yönündeydi. Davanın son duruşmasında karar çıktı.

Mahmut Can Kalkan, ''Üst soydan akrabayı tasarlayarak kimyasal silahla kasten öldürmek'' suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı ayrıca ''Kardeşi tasarlayarak kimyasal silahla öldürmeye teşebbüs''ten de 13 yıla mahkum oldu.

Ancak mahkeme, iyi hal indirimi uyguladı. Cezalar, 2 kez müebbet ve 10 yıl 10 aya düşürüldü.

Sayfa Yükleniyor...