İzmir Urla’daki Menteş Askeri Kampı, Harp Okulu öncesi askeri lise ve sivil okullardan gelen öğrencilerin intibak eğitimi aldıkları yer. Ancak kamp, son 2 yıldır bu intibak eğitimleri sırasında yaşanan mobbing iddialarıyla gündemde.

Hürriyet'in haberine göre 42 gün süren eğitimlerde subay olma hayalleri kuran öğrencilerden, özellikle askeri liselerden gelenlerin, “şok mangası” adı altında mobbinge maruz kaldığı ve bu yüzden askeri okuldan ayrıldıkları öne sürülüyor.

Subay olma hayalleri sona eren öğrenciler, seslerini duyurmak için www.magduraskeriogrenciler.org adlı internet sitesinde “Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Ayrılan ve Atılan Öğrenciler Platformu” adı altında bir araya geldi. Yaşadıklarını TBMM’ye de taşıyan öğrenciler iddiaya göre “şok mangası” adı altında eğitime alınıyor, saatlerce uykusuz bırakılıyor, kusana kadar koşturuluyor ve sürekli hakarete uğruyor. Sivil liselerden kampa katılan öğrencilerin eğitimleri ise daha insani şartlarda yapılıyor.

Öğrencilerin bazıları, komutanlarının, “Orduda düşünen adam istemiyoruz. İtiraz istemiyoruz. Denileni yapacaksınız” dediğini öne sürüyor. Öğrencilerin üzerinde birleştikleri ortak nokta, sistemli bir şekilde askeri liselerden kampa katılan Harp Okulu adaylarına işkence yapıldığı ve okuldan ayrılmalarının amaçlandığı. Ana hedefin ise bu sistematik uygulama sonunda askeri liselerin bir süre sonra kapatılması olduğu öne sürülüyor.

İddialarla ilgili TSK'dan gelen yanıt şöyle: “Kurum ve kuruluşların kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler kapsamında değerlendirilen müracaatınız karşılanamamıştır.”