SON DAKİKA HABERİ: Ankara Kızılay'da bombalı saldırı girişimi: Teröristlerden biri PKK üyesi

SON DAKİKA HABERİ: Başkent Ankara'da İçişleri Bakanlığı önünde bombalı saldırı girişiminde bulunan ve etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin kimliği belli oldu. İçişleri Bakanlığı, teröristlerden birinin PKK üyesi olduğunun tespit edildiğini, diğerinin ise kimlik belirleme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Öte yandan olay yerindeki incelemede 9 bin 700 gram C-4 patlayıcı ele geçirildiği belirtildi.

SON DAKİKA HABERİ: Ankara Kızılay'da bombalı saldırı girişimi: Teröristlerden biri PKK üyesi

Son dakika haberi!Başkent Ankara’da dün sabah saat 09.30 sıralarında İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı girişiminde bulunuldu. Saldırı girişiminde bulunan 2 terörist, emniyet güçlerince etkisiz hale getirildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın verdiği bilgiye göre; bakanlığın Emniyet Genel Müdürlüğü girişi kapısı önüne yanaşan hafif ticari araçtaki teröristlerden birisi kendini patlattı.

Emniyet güçlerinin anında karşılık vermesiyle diğer terörist de etkisiz hale getirildi.

Bakan Yerlikaya, saldırıya ilişkin yaptığı ilk açıklamasında, "Hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı eyleminde bulunmuştur. Teröristlerden biri kendini patlatmış, diğer terörist etkisiz hale getirilmiştir." ifadelerini kullandı.

"TERÖRİSTLERDEN BİRİ PKK ÜYESİ"

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırı sonrası başlatılan geniş çaplı soruşturmada teröristlerden birinin BTÖ (PKK) üyesi olduğunun tespit edildiği, diğerinin ise kimlik belirleme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

"YARALANAN 2 POLİS MEMURUNUN TEDAVİLERİ DEVAM EDİYOR"

Olayda yaralanan iki polis memurunun tedavilerinin devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Saldırı girişiminde kullanılan araçla ilgili yapılan araştırmada, Kayseri'nin Develi ilçesindeki özel bir iş yerinde veteriner sağlık teknisyeni olarak görev yapan Mikail Bozlağan adlı vatandaşımız, bu teröristlerce katledilerek aracı gasbedilmiştir.

Saldırı girişiminin engellendiği yerde yapılan incelemelerde, 9 bin 700 gram RDX ihtiva eden C-4 patlayıcı madde, 3 el bombası, bir roketatar, bir Glock marka susturucu takılı tabanca, bir Blow marka tabanca, bir M-4 marka Karabina uzun namlulu silah, bir AK-47 marka uzun namlulu silah ele geçirilmiştir."

Açıklamada, güvenlik birimlerince başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirilerek, "Teröristlerce katledilen Mikail Bozlağan'a Allah'tan rahmet, acılı ailesine başsağlığı dileriz. Terör girişimi eyleminde yaralanan kahraman polislerimize acil şifalar diliyoruz. Son terörist etkisiz hale getirilinceye dek terörle mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecektir." ifadeleri kullanıldı.

BAKAN GÜLER'DEN SALDIRI AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler de TBMM’deki resepsiyonda terör saldırısına ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Güler, "Roketatar Suriye menşeli mi" sorusuna, "Bilmiyorum. Olay nerede oldu ben ne bileyim. Daha yayınlanmadı” yanıtını verdi. Güler, "İlk incelemelerden sizin aldığınız sonuçlar nedir?" şeklindeki bir soruya "Biz daha bir sonuç almadık. Yayınlanınca hep beraber öğreneceğiz. Görünürde lav silahı gibi bir şey var" dedi.

Güler, 15 Temmuz günü kaybolan silahlara ilişkin ise "Bunların hepsi adli yargıda. Merak etmeyin, sorun yok" diye konuştu.

SON DAKİKA HABERİ: Ankara Kızılay'da bombalı saldırı girişimi: Teröristlerden biri PKK üyesi - 1 2 teröristin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısındaki saldırı anı...

“YARALI POLİSLERİN HAYATİ TEHLİKESİ BULUNMUYOR”

Bakan Yerlikaya da yaralı polisler Alim Reis Demirel ve Erkan Karataş’ın tedavilerinin devam ettiğini, hayati tehlikelerinin bulunmadığını açıkladı.

SOSYAL MEDYA UYARISI

Öte yandan Bakan Yerlikaya bir de uyarıda bulundu.

Saldırıya ilişkin yayın yasağı kararı alındığını hatırlatan Yerlikaya, “Sosyal medya hesaplarından görüntüleri paylaşanlarla ilgili gerekli soruşturmayı başlatmış bulunuyoruz. Sosyal medya hesabından görüntü paylaşanları uyarıyorum.” dedi.

SON DAKİKA HABERİ: Ankara Kızılay'da bombalı saldırı girişimi: Teröristlerden biri PKK üyesi - 2

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Genel Müdürlüğüne yönelik terör saldırısı nedeniyle soruşturma başlattı, konuyla ilgili erişim engeli, yayın yasağı kararı verildi.

Yapılan açıklamada, "01.10.2023 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısına, teröristler tarafından yapılan saldırı nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.

Gerçekleştirilen saldırı olayına ilişkin olarak Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğince erişim engeli ve yayın yasağı kararı verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi. 

SON DAKİKA HABERİ: Ankara Kızılay'da bombalı saldırı girişimi: Teröristlerden biri PKK üyesi - 3 Saldırının olduğu bölgenin harita görüntüsü

Sayfa Yükleniyor...