SON DAKİKA: Kırmızı bültenle aranan PKK ve DHKP-C'li iki terörist yakalandı

SON DAKİKA HABERİ: Kırmızı bültenle aranan iki terörist Danimarka ve İspanya'da yakalandı.

Anadolu Ajansı 14.07.2018 - 14:32 | Son Güncelleme : 14.07.2018 - 15:39

gözaltı kelepçe.jpg
Arşiv

Son dakika haberi! 

Kırmızı bültenle aranan iki teröristin yakalandığı bildirildi. Terör örgütü PKK'nın sözde "İskandinavya sorumlusu" olan C.D, Danimarka'da; DHKP/C mensubu S.G. ise İspanya'da yakalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol-Europol Daire Başkanlığınca adım adım takip edilen ve kırmızı bültenle 192 ülkede aranan C.D'nin, Almanya'dan Danimarka'ya gideceği bilgisine ulaşılması üzerine çalışma başlatıldı.

"Terör amaçlı örgüte (PKK/KCK) üye olma" suçundan aranan C.D, Türkiye'ye iade edilmek üzere Danimarka'da yakalandı.

C.D'nin, PKK'nın sözde "İskandinavya sorumlusu" olduğu, 2007'nin son aylarında Kuzey Irak'taki terörist kamplarında bulunduğu ve 2012'de Moskova'da bir basın toplantısına katıldığı tespit edildi.

BİR TERÖRİST DE İSPANYA'DA YAKALANDI

Kırmızı bültenle aranan başka bir terörist ise İspanya'da yakalandı. 192 ülkede aranan DHKP/C mensubu S.G, Türkiye'ye iade edilmek üzere İspanya'da yakalandı.

S.G'nin Tunceli'nin Çemişgezek ilçesine bağlı Ulukale köyünde 9 Eylül 1994'te 7 sivilin öldürülmesi olayının faillerinden ve 20 Kasım 1994'te Tunceli Hozat Kinzir ormanlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya girerek "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan arandığı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...