Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yayımladığı mesajda, 2 yıl önce yaşanan kuraklık nedeniyle Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin ciddi oranda düştüğünü ve tehlikeli kot seviyesine ulaştığını anımsattı. 

Geçen yıl oldukça bereketli bir mevsim geçirdiklerine dikkati çeken Zeki Toçoğlu, "Son yağışların ardından göldeki seviye 31,87 metreye ulaştı. Gölün maksimum seviyesinin 32,20 metre olduğunu düşünürsek, şükürler olsun çok iyi bir seviyede olduğumuzu ifade edebiliriz. Hamdolsun göldeki seviye maksimum seviyeye dayandı" ifadelerini kullandı. 

Çark Deresi'nin kapaklarını 4 yıllık aradan sonra açtıklarını vurgulayan Toçoğlu, şunları kaydetti: 

"Suyumuzun dereye tahliyesini gerçekleştirdik. Bu yıl da henüz sezonun başında verimli bir kar yağışı aldık. Göldeki iyi haberlere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Bir yandan dünyanın en içilebilir suyuna sahip olan gölümüzü koruyor, diğer yandan alternatif su kaynakları üzerinde projeler geliştiriyoruz. Gölün etrafını kuzey ve güney kuşaklama kolektörüyle çevirdik. Bizim için suyu korumak, ahlaki ve vicdani bir sorumluluk. Göldeki su kalitesini anlık takip ediyoruz. Suyun yarınları güvencemiz altında. Gölü koruma amaçlı yapılan yatırımların toplam maliyeti ise 100 milyon liradır. Yeni barajlar, tesisler ve kaynaklarla Sakarya'nın içme suyu Büyükşehir'le güvence altında."