Subaylar polis nezaretinde ifade vermeyecek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan İbrahim Ethem Kuriş’in yayımladığı iç genelgeye göre subaylar ifade vermeye polis nezaretinde götürülmeyecek.

02.02.2011 - 11:17

İstanbul Sarıyer Başsavcılığı görevinden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan İbrahim Ethem Kuriş, yeni koltuğuna oturur oturmaz, 41 ilke ve kuraldan oluşan bir iç genelge yayınladı.

Genelgenin konusu müracaat bürosu hizmetlerinin yürütülmesi hakkında ancak, içeriğinde dikkat çekici maddeler yer alıyor.

Bu maddelerden biri de Ergenekon operasyonlarında sık sık kamuoyunun tartıştığı elleri kelepçeli ya da polis nezaretinde adliyeye getirilen asker görüntüleri. Habertürk gazetesinin haberine göre Başsavcı Kuriş bu görüntüleri engelleyecek bir kural getirdi.

Buna göre emekli bile olsa subaylar polis nezaretinde adliyelere getirilmeyecek. Genelgenin 13. maddesi şöyle:

“Emekli bile olsalar hâkim, cumhuriyet savcısı, bakanlar, üst düzey bürokratlar, büyükelçiler, avukatlar, noterler ve subayların dinlenilmeleri gerektiğinde kolluğa müzakere yazılmayıp, doğrudan kurumlarına veya meslek odalarına yazı yazılarak ya da davetiye çıkartılarak müracaatları sağlanacaktır.”

Başsavcı Kuriş, Balyoz Planı iddialarına ilişkin soruşturmada tartışılan kuvvet komutanlarının savcılar tarafından sorgulanmaması konusunu da kayıtlara şöyle geçirdi: “Devletin üst düzey görevlerinde hizmette bulunmuş Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, bakanlar, yüksek yargı organlarının başkanları ve başsavcıları, milletvekilleri, kuvvet komutanları gibi şahıslar hakkındaki soruşturmalar bizzat Cumhuriyet Başsavcısı veya görevlendireceği Cumhuriyet Başsavcıvekili tarafından yapılması gerektiğinden ilgili evrak Başsavcılık makamına sunulacaktır.”

Başsavcı Kuriş’in dikkat edilmesi konusunda uyardığı diğer konular ise acele hallerde sözlü olarak verdikleri gözaltı kararlarını en kısa sürede yazılı hale getirmeleri, sözlü talimatlarını 24 saat içerisinde bizzat takip ederek yazılı hale getirmeleri oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...