Suriyeli lezbiyen meğer Amerikalı bir erkekmiş

Suriye'de bir lezbiyenin ülkedeki son gelişmeleri ele aldığı internet güncesi kısa sürede dünya medyasının adım adım takip ettiği popüler bir site haline gelmişti.

Haberler 13.06.2011 - 16:56

Suriyeli lezbiyen meğer Amerikalı bir erkekmiş

Suriye'de bir lezbiyenin ülkedeki son gelişmeleri ele aldığı internet güncesi kısa sürede dünya medyasının adım adım takip ettiği popüler bir site haline gelmişti. Fakat Şam'daki gerginliği anlatan blog yazarının Suriyeli bir lezbiyen değil, İskoçya'da eğitim gören 40 yaşında Amerikalı bir erkek olduğu ortaya çıktı.

Gerçek yazarın kendisi olduğunu itiraf eden Tom MacMaster, çok sayıda Suriyeli aktivistin tepkisini çekti.

A Gay Girl in Damascus (Şam'da Eşcinsel bir Kız) adlı blogun okurları, geçen şubat ayından bu yana, yarı Suriyeli yarı Amerikalı olan Emine Abdullah Araf el-Ömeri adında 25 yaşında eşcinsel bir genç kadının yaşadıklarını internetten takip ettiklerini sanıyorlardı.

Emine karakteri, hem sosyal hayatını ve yaşadığı ilişkileri anlatıyor, hem de Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı eleştiriyor, hükümet karşıtı protesto gösterilerindeki rolünden bahsediyordu. Örneğin 24 Mart tarihinde Emine, ''Şu an Suriye'de olmak, bir Arap olmak ne muhteşem bir şey, yaşamak ne harika!'' diyerek duygularını heyecanla aktarıyordu.

BLOG FURYASI
Tunus ve Mısır'daki ayaklanmalar esnasında internetteki sosyal paylaşım siteleri ve bloglar belli başlı bilgi kaynaklarındandı. Emine karakterinin Şam'dan aktardıkları da kısa süre içinde dünya çapında gazetecilerin ve aktivistlerin dikkatini çekti.

Amerikalı öğrencinin uydurduğu Emine karakteri, e-posta aracılığıyla Associated Press ajansına bir mülakat bile verdi.

Geçen pazartesi günü Emine'nin kuzeni imzasıyla blogda yer alan bir haberde ise, Beşar Esad'ın adamları olduğu sanılan silahlı kişilerin Emine'yi alıp kaçırdığı iddia edildi. BBC dahil çok sayıda yayın kuruluşu, Şam'daki lezbiyenin başına gelenlere bültenlerinde yer verirken, Emine'nin serbest bırakılması için internet üzerinde kampanyalar başlatıldı.

Fakat Emine'nin bir fotoğrafı ilk kez blog sayfasında basılınca, fotoğrafın Londra'da yaşayan ve sözkonusu blog ile hiçbir alakası olmayan bir kadına ait olduğu anlaşıldı. Ardından Amerikan elçiliği, Emine'nin kimliğiyle uyuşan çifte vatandaşlığa sahip hiçbir kişiyi tanımadıklarını açıkladı.

'KİMSEYE ZARAR VERMEDİM'
Nihayet pazar günü aynı blogda Tom MacMaster'ın özür mesajı çıktı. Sayfada yazılı olan her şeyi kendisinin kaleme aldığını itiraf eden Amerikalı, ''Anlatıcının kimliği kurgusal olabilir, fakat bu blogda anlatılanlar doğrudur, Suriye'de meydana gelen olayları çarpıtmadım.'' diye ekliyor.

Edinburgh Üniversitesi'nde okuyan ve kendisini Orta Doğu eylemcisi olarak tanıtan Tom MacMaster, ''Kimseye zarar verdiğimi düşünmüyorum. Aksine, çok önemsediğim konuları dile getiren güçlü bir ses yarattığıma inanıyorum.'' diyor.

Fakat Orta Doğu'daki siyasi eylemciler ve eşcinsel hakları savunucuları Emine karakterinin yaratıcısına öfkeyle karşılık verdi. Eşcinsel Orta Doğu adlı internet sayfasının editörü Daniel Nassar, ''Tom MacMaster, senin yüzünden lezbiyen, gey, biseksüel ve trans topluluğun gerçek üyeleri Suriyeli yetkililerin hedefi haline geldi.'' diye yazdı.

Daniel Nassar, Amerikalı blog yazarını Suriye'deki eşcinsellerin sesini ''çalmakla'' suçluyor. Twitter'da yer alan bir eleştiride ise, ''Emine aldatmacasının hiç bir olumlu yönü yok. Suriye'deki sorunlara değil, sadece bir fantaziye dikkat çekti.'' deniliyor.

Sayfa Yükleniyor...