Suriyeli muhalifler tatmin olmadı

Suriye muhalefetinin önde gelen isimleri İstanbul'da toplandı. Muhalifler, Esad yönetiminin 'Annan planını kabul etme kararını' "zaman kazanma" olarak değerlendirdi.

28.03.2012 - 01:49

Suriyeli muhalifler tatmin olmadı

Şam Yönetimi BM Özel Temsilcisi Annan'ın Suriye'deki şiddeti bitirmeye yönelik 6 maddelik planını kabul etti.

Ancak bu karar Suriyeli muhalifleri tatmin etmedi.

İstanbul’da düzenlenen Suriyeli Muhalifler Toplantısı’na katılan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, esad yönetiminin aldığı kararı değerlendirdi.

Suriye yönetiminin Annan Planı’nı kabul ettiğini açıklamasının burada yaşanmakta olan şiddeti örtme ve göz ardı etme yönünde bir zaman kazanma çabası olduğuna dikkati çeken Galyun, "Bu açıklama Suriye’deki şiddeti gölgelemek ve yeni şiddet olaylarını perdelemek için atılmış bir adım olabilir" dedi.

Galyun açıklamasında "Suriye’nin Dostları Konferansı yapılırken Annan Planı’nın kabul edildiğine dair yapılan duyuru, akıl karışıklığı oluşturmak için yapılan bir girişimdir. Şiddet olaylarının durdurulacağı yönünde yapılan açıklamaların hiçbiri bugüne kadar hayata geçirilmemiştir“ ifadelerine yer verdi.

GEÇİCİ HÜKÜMET İÇİN KOMİSYON
Toplantı sonrası Suriyeli muhalifler, esad yönetiminin devrilmesi halinde kurulacak geçici hükümetin kurulması için bir komisyon oluşturmasına karar verdi.

Buna göre komisyonun yapacağı çalışmalar daha sonra halk oylamasına sunulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...