Talabani Nevruz'a gelemiyor

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin sağlık sorunları nedeniyle Nevruz kutlamaları için Diyarbakır'a gelemeyeceğini açıkladı. Ayrıca Türk, Talabani lie yaptığı görüşme sonrası 'Ortadoğu'da sivil demokrasi' vurgusu yaptı.

Anadolu Ajansı 17.03.2009 - 18:44

Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk'ü kabul etti.

Swissotel'de gerçekleşen kabul, yaklaşık bir saat sürdü. DTP Milletvekili Sırrı Sakık'ın da katıldığı görüşmenin ardından açıklama yapan Türk, Talabani'nin 20 yıllık dostu olduğunu ifade etti.

Siyasetçilerin konuşacağı konuların Orta Doğu ve dünyadaki gelişmeler olduğunu dile getiren Türk, bu konuda Talabani ile sohbet ettiklerini, düşüncelerini Talabani'ye ilettiklerini kaydetti.

Orta Doğu'da demokrasinin gelişmesinin halklar arasındaki diyaloğun gelişmesi anlamına geldiğini söyleyen Türk, ''Olabildiğince sivil demokrasi projeleriyle artık Orta Doğu'da, Türkiye'de bazı gelişmelerin gündeme gelebileceği konusunda düşüncelerimizi ifade ettik. Kendisi de bu konuda umutlu'' diye konuştu.

''TALABANİ'Yİ NEVRUZ'A DAVET ETTİK''
Bir gazetecinin ''Talabani'yi Nevruz'a davet ettiniz mi?'' şeklindeki sorusu üzerine Türk, her zaman birçok kesimden insanları Nevruz'a davet ettiklerini belirtti. Nevruz'un Orta Doğu halklarının önemli bir günü olduğunu dile getiren Türk, ''Tabii ki bugünde Talabani'ye 'İmkanınız olsa da Diyarbakır'daki Nevruz'a gelebilseniz' dedik. Ama hem sağlığı hem de imkanları yok. Yine de kendilerini davet ettik'' dedi.

''Gündemde PKK'lılara af önerisi olduğunu'' iddia eden gazetecinin buna ilişkin düşüncesini sorduğu Türk, kendilerinin bu konuda sorunun iç dinamiklerle çözülmesi konusunda düşüncelerini her zaman çok açık bir şekilde ifade ettiklerini söyledi.

Türk, ''Bu Türkiye'nin sorunu diyaloglarla, iç dinamiklerle, ortak akılla çözebileceğimize inanıyoruz, ama artık Türkiye'nin de Kürtlerin de tahammülü kalmadı. Barışçıl, demokratik bir sürecin gelişmesi konusunda hepimiz hassasiyet gösteriyoruz. Türkiye'nin artık bu acılı süreçten kurtulması gerektiği inancındayız.

Tabii ki şu anda bazı tartışmalar var. Türkiye'deki bu tartışmalar bir sihirbazın kutusu gibi yani içinden ne çıkacak? Tavşan mı çıkacak, başka bir şey mi çıkacak? Onu da bilemiyoruz ama isterdik ki önce biz burada tartışalım. Biz burada alt yapısını oluşturalım. Eğer öne sürülen bu formülün başarıya ulaşması için hep birlikte ortak bir aklı ortaya koyalım. Bunun çok isterdik. O
konuda bize yansıyan bir şey yok. Açıkçası biz de sizin gibi merak ediyoruz. Tartışmalar görüşmeler yapılıyor ama dediğim gibi sandığın içinden ne çıkacak bilemiyorum'' şeklinde konuştu.

''Kürt sorununun çözümünde herkesin hassasiyet göstermesi gerektiğini'' ifade eden Türk, bunun seçim propagandası ve malzemesi olarak kullanılmamasının önemine işaret etti.

''KÜRT KONFERANSI''
Türk, bir gazetecinin ''Nisan veya Mayıs ayında bir Kürt Konferansı yapılacak. Buradan da PKK'lılara silah bırakma çağrısında bulunulacağı söyleniyor. Gazetecilerin Talabani ile görüşmelerinde bu konunun gündeme geldiği belirtiliyor'' şeklindeki sözleri üzerine de ''Bu konferans barışın sağlanmasına, sorunların çözümüne yönelik bir konferanstır. Öyle görmek lazım. Tahminimce seçimlerden sonra bu daha ciddi şekilde gündeme gelecektir'' dedi.

Bir gazetecinin ''Siz de bu çağrıya destek verecek misiniz?'' sorusuna Türk, 'elbette destekleyeceğiz' yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...