Taraklı’da seçimler iptal

Sakarya'nın Taraklı ilçesinde belediye başkanlığı seçimi iptal edildi. İlçedeki seçimleri 30 oy farkla AK Parti adayı kazanmıştı.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.04.2009 - 16:06

Alınan bilgiye göre, belediye başkanlığı seçimini 33 oyla kaybeden DP adayı Mehmet Aydın, sandıklardan birinde 90 oy pusulasının eksik olduğu, bu pusulalarla başka sandıklarda oy kullanılmış olabileceği ve seçime hile karıştığı iddiasıyla seçimin iptal edilmesini talep etti.

İl Seçim Kurulu tarafından yapılan incelemede, 1001 numaralı sandıkta oy kullanma işlemi sırasında 90 oy pusulasının eksik olduğu tespit etti.

Vatandaşların mağdur olmaması için sandık kurulu başkanının talebi üzerine, tutanak tutularak İlçe Seçim Kurulu'ndan 90 oy pusulası temin edildiğini, bu nedenle oy kullanma işleminin saat 19.00'da tamamlandığını belirleyen İl Seçim Kurulu, 1001 numaralı sandıkta saat 17.00'den sonra oy kullanan vatandaşların, oy sayımı başlayan 3 sandıktaki seçim sonuçlarından haberdar oldukları ve bu durumun seçimlerin temel prensibi olan dürüstlük, aleniyet, gizli oy gibi unsurları zedeler mahiyette olduğunu belirlendi.

Ayrıca Cumhuriyet Savcısı tarafından, 1007 numaralı sandığın sandık başkanı ve görevlisinin seçmenin özgür iradesini etkileyecek ve değiştirecek şekilde kapalı oy verme yerine girerek, seçmenlere telkin ve tavsiyelerde bulunulduğunu, belirli bir siyasi partinin tercih edilmesi için etki yaptıkları ileri sürülerek soruşturma açıldı.

İl Seçim Kurulu bu 2 sandıkta yapılan uygulamaların, seçim sonucunu ve seçmenin özgür iradesinin sandığa yansımasını etkiler mahiyette olduğu gerekçesiyle ilçe belediye başkanlığı seçimini iptal etti.

DP Sakarya İl Başkanı Mehmet Mangıroğlu, AK Parti adayıyla 33 oy farkları bulunduğunu belirterek, ''Eksik olan 90 oyun ve yapılan uygulamaların seçim sonucunu etkilediği ortadadır. İl Seçim Kurulu seçimlerin tekrar yapılacağına karar verdi'' dedi.

Taraklı ilçesindeki seçimlerde 8 sandıkta 2 bin 84 kişi oy kullanmış, AK Parti adayı Tacettin Özkaraman 979, DP adayı Mehmet Aydın ise 946 oy almıştı.

Sayfa Yükleniyor...