The Radio Dept. Salon'a geliyor

İsveçli topluluk The Radio Dept., 1 Mayıs Çarşamba akşamı Salon sahnesinde olacak.

13.02.2013 - 11:27

The Radio Dept. Salon'a geliyor

Salon, yeni sezonunda yıldız isimleri ağırlamaya devam ediyor. 1995 yılından bu yana sürekli tazelenen kadrosuyla yeni soundlar peşinde koşan alternative rock, dream pop, indie pop, shoegaze ve twee pop tarzlarına dokunan İsveçli topluluk The Radio Dept., 1 Mayıs Çarşamba akşamı saat 21.30’da Salon sahnesinde olacak.

Adını, İsveç’in Lund şehrinde bulunan bir radyo tamir dükkanından alan The Radio Dept., 1995 yılında iki okul arkadaşı, Elin Almered ve Johan Duncanson tarafından kuruldu. İkilinin müzik yapmayı bırakmasıyla üç yıl boyunca tarihe karışan The Radio Dept. 1998 yılında Duncanson’ın, gruba Martin Larsson ile devam etme kararıyla ikinci defa müzik hayatına başladı. Lisa Carlberg (bas), Per Blomgren (davul) ve Daniel Tjäder’in (klavye) ekibe katılmasıyla kadrosu genişleyen The Radio Dept. kısa bir süre içinde İsveç’in en iyi indie müzik örneklerinden biri haline geldi.

The Radio Dept., ilk albümü Lesser Matters'ı 2003 yılında yayınladı ve albüm NME’nin “Yılın En İyi 50 Albümü” listesinde 9 numarada yer aldı. Bu albümün yayınlanmasının ardından Per Blomgren ve This Past Week isimli EP’lerinin ardından da Lisa Carlberg gruptan ayrıldı. Topluluk, 2006 yılının başında Pet Grief isimli albümünü yayımladı ve albüm NME’nin değerlendirmesinde 10 üzerinden 7 aldı. 2008 yılında Freddie And The Trojan Horse adlı EP ile gündeme gelen The Radio Dept., 2009 yılında diğer EP’leri David’i müzikseverlerin beğenisine sundu. İnternetin de yardımıyla dinleyici kitlesi genişleyen grubun son stüdyo albümü Clinging to a Scheme 2010’da çıktı. The Radio Dept. son olarak 2011 yılında Passive Aggressive: Singles 2002–2010 isimli, eski şarkılarından oluşan bir albüm hazırladı.

Charles Aznavour, Saint Etienne, Broadcast, Frank Sinatra, Joy Division, Pet Shop Boys, Chet Baker, Fennesz, Nick Drake ve Kevin Rowland gibi isimlerden etkilendiği bilenen grubun Pulling Our Weight isimli EP’lerine adını veren şarkıları, Sofia Cappola'nın Marie Antoinette filminin soundtrack’leri arasında yer aldı.

Diğer sürprizler
Salon, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında The Radio Dept. ile beraber birçok önemli ismi ağırlayacak.

Klasik enstrümanlarla dans müziği üreten Alman tekno müzik üçlüsü Brandt Brauer Frick 22 Mart’ta, melankolik şarkılarıyla kısa sürede ciddi bir hayran kitlesi edinen İngiliz indie-folk ikilisi Daughter 2 Nisan’da, post-rock grubu Stereolab’in vokalisti olarak tanınan Fransız vokalist Laetitia Sadier’in grubu Laetitia Sadier Trio 10 Nisan’da, caz, rock, pop ve elektronica türlerini başarıyla harmanlayan Kanadalı neo-soul grubu Brasstronaut 17 Nisan’da, Parisli üç kadın müzisyenin bir araya gelmesi ile kurulan Fransız folk grubu Theodore, Paul & Gabriel 19 Nisan’da, Joni Mitchell, Patti Smith ve Leonard Cohen gibi isimlerin peşinden giden Amerikalı folk/dream-pop şarkıcısı Marissa Nadler 20 Nisan’da ve caz müziğin tanınmış kadın vokallerinden Amerikalı caz piyanisti, şarkı yazarı ve besteci Patricia Barber 10 ve 11 Mayıs’ta Salon’un konuklarından.

Pazartesi günleri Salon’da tiyato geceleri devam edecek. Aslıhan Erguvan’ın yazıp yönettiği ve bir taşınma hikâyesi anlatan “Lulabay: Bir Cihangir Hikayesi” 4, 11 ve 18 Mart’ta Salon sahnesinde olacak. Yiğit Sertdemir’in yazıp Yaman Ömer Erzurumlu ile birlikte yönettiği "hüzünle karışık neşeli oyun" “Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi” ise 25 Mart’ta sahnelenecek.

SALON’DA ŞUBAT
11 Şubat Pazartesi Dans: Happy Happy Together
12 Şubat Salı Söyleşi: Doğan Kitap Söyleşisi: Edebiyat ve Melankoli
15 Şubat Cuma Konser: Bebe
16 Şubat Cumartesi Konser: Garanti Caz Yeşili: Mostly The Other People Do The Killing
18 Şubat Pazartesi Dans: Happy Happy Together
19 Şubat Salı Konser: Selen Gülün
20 Şubat Çarşamba Konser: Şenay Lambaoğlu
21 Şubat Perşembe Konser: Valgeir Sigurdsson
22 Şubat Cuma Konser: First Sensations City Beats: Delphic & Club Bangkok
23 Şubat Cumartesi Konser: First Sensations City Beats: Noisettes&Fred Falke
26 Şubat Salı Söyleşi: Murat Beşer ile Müzik Sohbetleri
27 Şubat Çarşamba Konser: Fairuz Derin Bulut

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...