Toplum Bilimleri Kurulu üyesinden sitem: Kısıtlamada koridora halı serip halay çekmişler

Salgını hiçe sayıp kısıtlamalara uymayanlarla ilgili örnekleri bu kez Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan verdi. Hasta olmadığı halde acile gidenlerin, markete gidip 3 saat dönmeyenlerin yanı sıra Ankara'daki bir apartmanda koridora halı sererek halay çekenler örneklerde yer aldı. İlhan, halay çekenlerin birbirine corona virüs bulaştırdığını söyledi. Ayrıca yılbaşı kısıtlamasının tatil fırsatı olarak görülmemesi gerektiği uyarısını da yaptı.

Haberler - DHA 16.12.2020 - 13:34

Toplum Bilimleri Kurulu üyesinden sitem: Kısıtlamada koridora halı serip halay çekmişler

Corona virüs önlemlerini ve kısıtlamalarını çeşitli sebeplerle ihlal edenlere her gün bir yenisi daha ekleniyor... 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, corona virüse karşı hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını çeşitli yöntemler ile delenlere ilişkin açıklama yaptı.

HASTA OLMADIĞI HALDE ACİLE GİDENLER

Prof. Dr. İlhan, vatandaşların bir kısmının sokağa çıkma kısıtlamasını delmek için her yolu denediğini belirterek, "Hiçbir işi olmadığı halde hastaneden doktor randevusu alarak, 'hastanede randevum var' diyerek hastaneye gitmeye çalışanlar, kendilerini acil hasta gibi gösterenler gibi maalesef böyle olumsuz uygulamalar var. Bu kişiler sağlık sistemini de meşgul ediyorlar, doktor randevusu alıyorlar gelmiyorlar, dışarıya çıkmak için sadece bunu kullanıyorlar. Çok az sayıda olsa da bunun doğru olmadığını bir kez daha hatırlatmak gerekiyor" dedi.

MARKETE GİDİP, 3 SAAT ÇIKMAYANLAR

Prof. Dr. İlhan, bazı insanların ise yasağı delmek için market alışverişini bahane ettiğini belirterek, "Bunun yanında, 'markete gidiyorum' diye çıkıp, 3 saat marketten gelmeyen, ara sokaklarda dolaşan vatandaşlarımız var. Yasakları delmek için fırsat kollamak yerine, 'kurallara nasıl uyarız daha' diye fırsat kollamak daha doğru bir yaklaşım olacak" ifadelerini kullandı.

APARTMAN KORİDORUNA HALI SERİP HALAY ÇEKTİLER

Prof. Dr. İlhan, yasakların delinmesine ilişkin şahit olduğu bir olayı da anlatarak, "Hele ki yakın zamanda şahit olduğum bir olay vardı; Ankara'nın bir mahallesinde 2 ev kapılarını açmış birleştirmişler, apartman koridoruna halı sermişler. İki ev birbirleriyle halay çekerek dolaşıyorlar. Biz hep 'hafta sonu olunca çekirdek aile içerisinde kalın' diye söylüyoruz; ama vatandaşlarımız hafta sonu cuma akşamı başlayan pazartesi sabah sonlanan kısıtlamayı halay çekme fırsatı olarak değerlendirmişler. Bu doğru değil" diye konuştu.

Prof. Dr. İlhan, söz konusu olayda halay çekenlerin birbirine corona virüs bulaştırdığını da belirtti.

İlhan, yılbaşında 4 günlük kısıtlama olacağını hatırlatarak, "Kısıtlama olmasıyla birlikte bazı vatandaşlarımız şimdiden 'il dışına çıkalım, dışarıya çıkalım' diye düşünce içindeler. Bunların da bir tatil fırsatı olmadığını tam tersine corona virüsün yayılmaması için evde kalma, dinlenme, çekirdek aile ile bir arada olma fırsatı olduğunu bilmemiz gerekiyor açıkçası" diye konuştu.

'YÜZDE 17-18'LİK DÜŞÜŞ VAR'

Prof. Dr. İlhan, kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmemesine ilişkin, "Hepimiz gözlemliyoruz 6 binlerden 5 binlere doğru hasta sayımız yönelmiş durumda. Kabaca yüzde 17-18'lik bir düşme var son bir haftaya baktığımızda. Bu düşme trendi iyi; ama elbette yeterli değil, kurallara daha çok uymamız gerekiyor'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...